Prowadzenie pełnej księgowości jest obowiązkiem każdego, kto prowadzi własną firmę i w ubiegłym roku osiągnął dochód przekraczający równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro. Jeśli limit ten nie został przekroczony, można wybrać inną formę rozliczania własnego biznesu, np. w formie uproszczonej.

Do prowadzenia pełnej księgowości należy zatrudnić księgową. Nie można przy tak wysokich dochodach rozliczać się samodzielnie. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług, jakie świadczy w tym zakresie biuro rachunkowe.

Czym jest pełna księgowość?

Księgowość pełna to system ewidencyjny firmy. Pozwala stworzyć pełen obraz sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo. Biuro rachunkowe, które świadczy usługi w tym zakresie zapewnia informacje w zakresie ewidencji przychodów i rozchodów, inwentaryzacji majątku firmy, a także szczegółowych sprawozdań finansowych.

Dzięki temu właściciel prowadzący własną działalność dokładnie wie, w jakiej kondycji finansowej jest jego przedsiębiorstwo i w ten sposób może planować jego dalszy rozwój lub podjąć działania naprawcze, jeśli sytuacja tego wymaga.

Koszta związane z pełną księgowością

Współpraca z biurem rachunkowym czy też opłacenie etatu księgowej związane są z poniesieniem kosztów obejmujących kompleksowe prowadzenie pełnej księgowości firmy obejmującej takie obowiązki, jak:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • przygotowywanie sprawozdań finansowych,
  • prowadzenie kart wynagrodzeń pracowników,
  • regulowanie faktur,
  • przygotowywanie przelewów bankowych,
  • przygotowywanie deklaracji podatkowych,
  • współpraca z Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Urzędem Statystycznym itp.
  • doradztwo z zakresu podatków i szeroko pojętej księgowości.

Obowiązków jak widać jest sporo, dlatego koszta związane z obsługą księgową nie należą do najniższych. Doświadczenie, wiedza, zwłaszcza przepisów prawnych, które co jakiś czas ulegają zmianom, to wszystko przekłada się na wysokość kosztów.

Biuro rachunkowe czy księgowa? Co wybrać?

Zakres obowiązków i odpowiedzialność, jaka spoczywa na osobach prowadzących księgowość przedsiębiorstwa są ogromne. Czynności te wymagają dużej dokładności, staranności i przede wszystkim wiedzy i doświadczenia w branży.

Na czyją pomoc się zdecydować? Wybrać doświadczoną księgową czy może lepiej zaufać profesjonalnemu biurowi rachunkowemu? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Zarówno samodzielna księgowa, jak i biuro rachunkowe mogą poprowadzić księgowość firmy rzetelnie, z pełnym zaangażowaniem.

Niemniej jednak jeśli przedsiębiorstwo jest dużą korporacją zatrudniającą ponad 100 pracowników, jedna osoba może sobie nie poradzić. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy biura rachunkowego, w którym pracuje kilku, a nawet kilkunastu czy też kilkudziesięciu pracowników.

Praca zostaje więc rozłożona na kilka osób. To wystarczy, by pełna księgowość firmy została poprowadzona w należyty sposób.

Jeśli zdecydujemy się na współpracę z biurem rachunkowym, pamiętajmy, by wybrać sprawdzone i zaufane biuro. Poza tym, nie szukajmy najtańszego biura. Niska cena związana z prowadzeniem pełnej księgowości firmy może okazać się złudna.

Profesjonalne biura rachunkowe, oferujące usługę na naprawdę wysokim poziomie mają swoją cenę, ale właściciel firmy nie musi martwić się, że będzie zmuszony płacić kary i mandaty za ewentualne błędy w rachunkowości.

 

Podziel się