Świadomość społeczna tego, że każdy z nas ma wpływ na środowisko sukcesywnie wzrasta. Segregacja odpadów, nagłaśnianie problemu smogu, redukcja ruchu samochodowego, itd. Metodą małych kroków można osiągnąć wielkie zmiany. O tym co zrobić, by używając drukarki w domu czy w pracy być bardziej eko, dowiesz się z poniższego artykułu.

Wzrasta nasza świadomość – drukowanie eko

Jak wynika z badań coraz więcej osób, kupując sprzęt elektroniczny, zwraca uwagę na aspekty związane z ekologią. Najpopularniejszym od lat tego typu parametrem jest klasa energetyczna urządzenia. Wiele osób rozważa także to, z jakich materiałów dany sprzęt jest wykonany oraz czy poddaje się recyklingowi.

W przypadku drukarek przed zakupem warto przemyśleć, czy i jak często będziemy takiej drukarki potrzebować. Alternatywą dla zakupu swojego urządzenia jest robienie wydruków w punktach oferujących tego typu usługę. Decyzja uzależniona jest głównie od tego, jak często drukujesz. Tutaj dowiesz się wiecej o rodzajach drukarek, dzięki czemu wybierzesz bardziej odpowiedni dla Ciebie produkt.

Przyjmij odpowiednią strategię drukowania

Zarówno w pracy jak i w domu można wykonać działania, które pozwolą na bardziej proekologiczne drukowanie. Jeśli jesteś przedsiębiorcą możesz wprowadzić w swojej firmie elektroniczny obieg dokumentów, a w stopce maila ustawić napis, który przywoła użytkownika do zastanowienia się czy na pewno drukowanie danego maila jest konieczne.

Jeśli już uznasz, że musisz użyć drukarki wykonuj druk dwustronny, a w urządzeniach, które na to pozwalają użyj opcji, która pozwala wydrukować np. kilka stron (w mniejszej skali) na jednej kartce.

Eko drukowanie to nie tylko zwracanie uwagi na oszczędzanie tuszu czy tonera, ale także energii elektrycznej oraz papieru. Niepotrzebne już kartki papieru zadrukowane jednostronnie mogą posłużyć jako notatnik. Jeśli nie musisz nie drukuj w kolorze, wybieraj za to druk w skali szarości, ekonomiczny.

Zanim klikniesz polecenie drukuj, przeczytaj czy drukowana strona nie zawiera błędów, byś nie musiał za chwilę ponawiać czynności. Zwróć uwagę, czy kupowane przez Ciebie urządzenie posiada tryb uśpienia i uczul sam siebie (i pracowników/domowników) na to, by pod koniec dnia odłączali drukarki z prądu.

Ponowne użycie to podstawa

Stawiaj na produkty, którym można podarować drugie życie. Kupuj tonery, które mogą być ponownie napełnione. Zawsze kiedy zużyjesz tusz lub toner wrzuć go do odpowiedniego kontenera na takie odpady. Kupuj kartridże pochodzące z regeneracji. Na rynku dostępne są też tonery tworzone z wykorzystaniem biomasy. Korzystaj także z papieru, który powstaje z odzysku. Te wszystkie działania stanowić będą krok ku ochronie przyrody.

Podziel się