Druk 3D nie należy do najnowszych technologii, ponieważ znany był już kilka dekad temu. Niemniej, to właśnie teraz przeżywa rozkwit, a tym samym jest stale udoskonalany. Na to rozwiązanie pozwolić mogą sobie wszyscy, a to dzięki niskobudżetowym drukarkom 3D przeznaczonym na użytek domowy. Zanim jednak przystąpimy do jej zakupu, warto się dowiedzieć cz drukowanie w tchnologii trójwymiarowej jest drogie? I od czego właściwie zależna jest ten koszt?

Filament do drukarki 3D- co to jest?

Na koszt drukowania w tego rodzaju drukarce wpływa wiele czynników. Do jednego z nich należy filament, czyli materiał służący do drukowania przestrzennego. Występuje w dwóch rodzajach do wyboru: ABS oraz PLA (skróty te pochodzą od ich chemicznych nazw, jednak używając ich bez problemu znajdziemy je w każdym sklepie). ABS to materiał cechujący się wysoką elastycznością oraz giętkością, jest przy tym matowy. Za jego wadę uznaje się mało przyjemny zapach uwalniający się w procesie drukowania. Mimo to ten filament do drukarki 3D używany jest zdecydowanie najczęściej.

Spotkać go można chociażby w popularnych klockach LEGO. PLA to zaś materiał wykonany z biodegradowalnego plastiku. Od ABS różni się tym, że jest gładki i błyszczący. Cena poszczególnych filamentów do drukarki znacznie się nie różni. Zazwyczaj wynosi od 70 do 150 złotych za rolkę, czyli ok. kilograma materiału.

Inny materiał, z którego może być wykonany filament do drukarki 3D to PET. Wykazuje dużą odporność na zarysowania i działanie czynników chemicznych, co stanowi nie lada zaletę. Powierzchnia nieco błyszcząca nie jest podatna na promieniowanie słonecznie. Cena tego materiału także zawiera się w przedziale 70-150 złotych za rolkę.

Jaki jest koszt pojedynczego wydruku?

Printer and computer. Office table

Na koszt wydruku wpływa w głównej mierze ilość wykorzystywanego filamentu. Jest ona bardzo różnorodna, ponieważ zależy od sposobu drukowania, wielkości modelu, a także jego wypełnienia. Modele, które wymagają zastosowania pełnego wypełniania i są jednocześnie złożone, zużywają najwięcej materiału, jednak nawet w tych przypadkach można mówić, że zużycie filamentu jest stosunkowo niskie, dlatego nie przekłada się na wysoki koszt użytkowania drukarki 3D.

Ile kosztuje drukarka 3D?

Na ten temat można napisać bardzo wiele. Na rynku znajdziemy mnóstwo sprzętów o różnej funkcjonalności, a przede wszystkim gabarytach. Podstawowe urządzenia tego typu o niewielkich rozmiarach kosztują zaledwie kilkaset złotych, najczęściej ok. 750-900 złotych. Nie są one jednak zaawansowane.

Za dobry jakościowo sprzęt zapłacimy znacznie więcej. Na użytek własny wystarczające okażą się drukarki w cenie 2500-4000 złotych. Drukarki wykorzystywane w zakładach produkcyjnych i różnego rodzaju pracowniach kosztują już za to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czy druk 3D jest drogi?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ całościowy koszt zależny jest od zużycia materiałów oraz wyboru konkretnego sprzętu. Drukarki 3D najczęściej dedykowane są klientom biznesowym, chociaż coraz częściej spotkać można je w prywatnych domach. W takich warunkach traktowane są głównie do jako urządzenia do produkcji zabawek i niewielkich elementów. Z pewnością jednak warto je przetestować, ponieważ w przyszłości będą stosowane powszechnie.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem PGE

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Podziel się