Zachowanie czystości podłogi w obiektach publicznych jest swojego rodzaju wyzwaniem, z którym musi mierzyć się na co dzień administracja tego typu budynków. <b>Czysta podłoga nie tylko pozwala zachować prestiż obiektu, ale również umożliwia właściwe zadbanie o stan techniczny posadzki i zapobiega jej szybszemu niszczeniu.</b> Maszyny czyszczące w ostatnich latach stały się sposobem na zachowanie odpowiednich standardów czystości, ale i zwiększenie wydajności prac porządkowych.

Maszyny czyszczące – jakie wybrać?

Na rynku jest dostępnych wielu różnych rodzajów maszyn czyszczących. Można je dobierać pod względem rodzaju zabrudzeń, jakie występują na terenie obiektu, rodzaju podłogi, a także wielkości obiektu. W przypadku mniejszych obiektów, sprawdzą się maszyny ręczne. Jednak, gdy powierzchnia podłogi jest spora, zalecane jest wyposażenie obiektu w duże, automatyczne maszyny czyszczące, które pracownik może obsługiwać z poziomu siedziska na maszynie.

Wśród maszyn czyszczących, na szczególne wyróżnienie zasługują szorowarki. To narzędzia, z których zaleca się korzystać, gdy zachodzi potrzeba gruntowanego czyszczenia posadzek – gdy chcemy położyć nową powłokę zabezpieczająca lub na podłodze postały już zabrudzenia na skutek mopowania podłogi. Warto jednak zadawać sobie sprawę, że jednotarczowe urządzenia – jakimi są szorowarki – sprawdzą się jedynie w przypadku podłóg nienasiąkliwych.

Maszyny czyszczące automatyczne to narzędzia, które są pomocne w miejscach ciągle wymagających sprzątania, tj. sklepach, klatkach schodowych, lobby. Dzięki wbudowanemu układowi ssącemu i zbiornikowi brudnej wody, maszyna ta pozostawia podłogę czystą i suchą, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie zwiększonego ryzyka poślizgnięcia się. Będą one również niezbędnym wyposażeniem obiektu, gdy podłogi w nim są nasiąkliwe.

Cena a użyteczność maszyny czyszczącej

Przy wyborze maszyny czyszczącej niezwykle istotną kwestią jest jej cena. Jednak to nie ona w 100% powinna determinować to, czy zdecydujemy się na zakup konkretnego narzędzia. W pierwszej kolejności powinniśmy zatem przyjrzeć się użyteczności urządzenia i sprawdzić, czy będzie ono spełniać swoje zadanie – w zachowaniu czystości podłogi, bezpieczeństwa i wydajność sprzątania. Przy zakupie warto również zwrócić na kwestie serwisowania maszyny.

Podziel się