Wielu przedsiębiorców korzysta najczęściej z kredytów i pożyczek, chcąc sfinansować bieżące potrzeby swojej firmy. Świat usług finansowych wbrew pozorom na tym się jednak nie kończy. Zarówno kredyty, jak i pożyczki mają swoje wady, co skłania firmy do poszukiwania innego rozwiązania.

Często w tych poszukiwaniach prowadzący działalność gospodarczą trafiają na faktoring. Czym wyróżnia się ta forma finansowania i w jakich sytuacjach warto wybrać faktoring zamiast kredytu czy pożyczki?

Kredyt w banku – wady i zalety

Kredytowanie jest uznawane za najbezpieczniejszą formę finansowania przedsiębiorstw głównie z tego powodu, że w tym wariancie przedsiębiorca zawiera umowę z bankiem – jedną z najbardziej zaufanych społecznie instytucji. Inną istotną przesłanką, która przemawia za skorzystaniem z usług banku, są stosunkowo niskie koszty usługi – a z pewnością niższe, niż w przypadku pożyczki gotówkowej czy chwilówki.

Takie rozwiązanie ma jednak także swoje wady. Jeżeli potrzebujemy pieniędzy stosunkowo szybko, możemy się niemiło zaskoczyć. Samo skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów pewnie trochę potrwa, a na decyzję kredytową będziemy musieli poczekać od kilku do kilkunastu dni roboczych – w zależności od kwoty, celu i rodzaju kredytu, jaki chcemy zaciągnąć.

Innym elementem, który należy wziąć pod uwagę, gdy rozważamy kredyt na firmę w banku, jest konieczność spełnienia warunków narzuconych przez kredytodawcę. Ma to znaczenie szczególnie przy większych kwotach kredytów – przed wyrażeniem zgody, bank z pewnością prześwietli finanse firmy i na tej podstawie zdecyduje, czy zechce udzielić kredytu.

Pożyczka gotówkowa – wady i zalety

Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy chcemy wziąć pożyczkę. Zwykle w takiej sytuacji załatwimy wszystkie sprawy błyskawicznie, jednak musimy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami – warto też dokładnie przeczytać warunki umowy, a w szczególności sekcję związaną z karami za opóźnienia w spłacie zobowiązania.

Niewątpliwym plusem pożyczek jest to, że są one stosunkowo łatwo dostępne – jeżeli więc zależy nam na szybkim dostępie do środków, a wiemy, że niedyspozycja finansowa jest jedynie przejściowa i zdołamy szybko spłacić pożyczkę, możemy rozważyć tę opcję. Wciąż jednak bezpieczniejszym i lepszym dla płynności finansowej naszej firmy rozwiązaniem będzie faktoring.

Faktoring – wady i zalety

Trzecią możliwością, o której wspominaliśmy na wstępie, jest skorzystanie z faktoringu, który na tle pozostałych omówionych dziś źródeł finansowania wyróżnia się tym, że nie zwiększa zadłużenia firmy, ponieważ opiera się na sprzedaży wierzytelności. Jak przebiega proces faktoringu?

Jeżeli przedsiębiorca potrzebuje środków, którymi aktualnie nie dysponuje, może sprzedać (a właściwie scedować) faktury, które wcześniej wystawił swoim kontrahentom, na rzecz faktora – firmy, która świadczy usługę faktoringu.

Najpierw prowadzący działalność zgłasza więc faktury na stronie internetowej PragmaGO (https://pragmago.pl/), gdzie uzupełnia wszystkie wymagane informacje i wypełnia krótki wniosek. Można jednorazowo sprzedać jedną lub więcej faktur, korzystając z usługi finansowania faktur. Jeżeli jednak przewidujesz, że sytuacja z przedłużającym się oczekiwaniem na spłaty faktur ze strony kontrahentów, będzie się powtarzać, pomyśl nad wyborem faktoringu online. W tej opcji również sprzedajesz faktury z długim terminem płatności, ale otrzymujesz do wykorzystania konkretny, odnawialny limit, dzięki czemu nie musisz za każdym razem wypełniać wniosku.

O usłudze faktoringu dowiesz się więcej na https://pragmago.pl/porada/faktoring/

Podziel się