Pytanie tylko z pozoru dziwaczne, ponieważ hasło komputerowe może być po prostu… łatwo otwierającą się furtką pozwalającą bez trudu wejść do komputera lub na naszą skrzynkę mailową. Przecież spora grupa użytkowników tak wymyśla hasło do komputera, na swój własny portal lub skrzynkę mailową, by było łatwe do zapamiętania.

Do tej pory częstą praktyką są hasła nawiązujące do dat urodzin, miejscowości, nazwisk lub imion. W każdym razie dominują konkretne słowa. Natomiast najlepszym hasłem jest takie, które nie zawiera logicznej treści i kiedy jest trudne do zapamiętania nawet przez nas samych.

Jak sporządzić dobre hasło komputerowe lub sieciowe?

Przede wszystkim warto jest mieć na uwadze to, że dobre hasło nie musi się składać wyłącznie z liter, ale również z cyfr i innych znaków drukowalnych. Mogą to być na przykład cyfry, krzyżyk lub ukośniki. Jeśli chcemy się nieźle zabezpieczyć to hasło powinno być dosyć długie. Jak to zatem zrobić?

Można “analogowo” – po prostu losowo porozrzucać znaki wycięte z papieru i potem z zamkniętymi oczami wybrać ich konkretną liczbę. Narzędzie o tyle skuteczne, że nie zostają po jego działaniu żadne elektroniczne ślady. Oczywiście jeśli tego hasła nie będziemy przechowywać na dysku komputerowym, tylko zanotujemy je w notesie. Mimo to jest to opcja dosyć czasochłonna.

Wyjściem jest skorzystanie z generatora haseł online np. takiego jak haslowygaslo.pl, a takich programów znajduje się już w sieci niemało. Generator również tworzy hasło losowo po uprzednim dostosowaniu go do swoich potrzeb. Możemy na przykład zastrzec ilość znaków z wyodrębnieniem konkretnej ilości cyfr, małych lub dużych liter lub znaków specjalnych. W niektórych generatorach możemy dodawać własne znaki.

Możemy wygenerować hasło prostsze lub trudniejsze w zależności od życzenia. Jeśli potrzebujemy nowy pin to również pomocny może się okazać generator haseł.

Pamiętajmy jednak, że nie ma stuprocentowych zabezpieczeń.

Nie pozwalajmy się zapamiętywać

Praktyka pokazuje, że korzyści z bycia stałym klientem sklepu internetowego są nieznaczne albo żadne. Mało tego bardziej bezpieczny będzie ten klient, który nie powoli przeglądarce na zapamiętywanie swoich loginów i haseł podczas logowania się lub rejestrowania na sklepowym portalu. Natomiast jeśli już podajemy swojego maila, ponieważ jest potrzebny do potwierdzenia transakcji i zrealizowania przelewu, to podawajmy zawsze fikcyjne hasło.

Podobnie jest z portalami społecznościowymi, które szczególnie ingerują w prywatność użytkowników – najbezpieczniej jest za każdym razem wpisywać hasło niż pozwalać na zapamiętanie go przez przeglądarkę.

Podziel się