NIP to tajemniczy numer, który był przydzielany swego czasu każdemu z nas, nie końca wiadomo po co. Przez lata wiele osób zastanawiało się, w jakim celu on w ogóle funkcjonuje, jako że na co dzień nie jest on praktycznie do niczego potrzebny, poza kilkoma wyjątkami. Czym w ogóle jest NIP? Czy każdy musi go mieć? Kiedy jest potrzebny?

Czym jest NIP?

NIP to skrótowiec oznaczający Numer Identyfikacji Podatkowej i służy on właśnie do identyfikacji wszystkich podatników w Polsce. Został on wprowadzony na mocy ustawy z 1995 roku i zaczął obowiązywać rok później.

Jest on nadawany przez naczelnika Urzędu Skarbowego i składa się z 10 cyfr. Początkowo był on przyznawany każdemu obywatelowi, obecnie, a konkretnie od 2011 roku nie jest to już obowiązkiem i przydziela się go jedynie w momencie, gdy nastąpią odpowiednie przesłanki.

Jak sprawdzić swój NIP?

Numer NIP jest niepowtarzalni i przyznawany indywidualnie pod daną osobę i na całe życie. Oznacza to, że otrzymując go raz, nie ma możliwości jego zmiany, innymi słowy ma się go do końca życia. W przypadku osób fizycznych, jego posiadanie najczęściej nie ma większego znaczenia, mało kto też orientuje się tak naprawdę w tym, jaki NIP posiada.

W przypadku przedsiębiorców, jego znajomość jest ważna i jest głównym wyznacznikiem identyfikacji podatkowej, potrzebnej przy rozliczaniu rocznym. To, jaki posiada się kod identyfikacji, można zweryfikować dość prosto i jak sprawdzić swój NIP wskazuje Kedu.pl. Nie ma tu zbyt wielu możliwości i należy w tym celu złożyć specjalny wniosek w Urzędzie Skarbowym.

Czy każdy musi mieć NIP?

Jeszcze kilka lat temu kod NIP nadawany był każdemu obywatelowi Polski, w momencie, gdy ukończył on 18 lat. Od 2011 roku obowiązek ten już nie istnieje i nadawany jest i stosowany przede wszystkim przez przedsiębiorców. W przypadku pozostałych osób nie jest on właściwie potrzebny do niczego, jako że w większości spraw urzędowych wystarczy w zupełności podać numer PESEL, który posiadać musi każdy.

W jakich przypadkach potrzebny jest NIP?

W chwili obecnej numer NIP jest koniecznością jedynie w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą oraz czynnych podatników podatku VAT. Muszą go posiadać także płatnicy ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Przyznawane są również tym, którzy nie posiadają numeru PESEL, ale na podstawie określonej ustawy są podatnikami.

Czy NIP zostanie zniesiony?

Jeszcze kilka lat temu rozważano zniesienie w ogóle numerów NIP, jednak pod wieloma względami, mogłoby to być bardzo trudne, czasochłonne, a także po prostu drogie. Ostatecznie zdecydowano się po prostu na zniesienie obowiązku nadawania tych numerów wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Nadal jest on jednak potrzebny, gdy posiada się biznes, bowiem jest on koniecznością choćby przy wystawianiu faktur, ponieważ pozwala to na prawidłowe rozliczenie podatku VAT.

Podziel się