Co to jest Bitcoin i jak działa? Na czym polega fenomen wirtualnej waluty, która w ciągu kilku lat podbiła umysły i serca zarówno osób z branży finansowej, IT, jak i zwykłych obywateli na całym Świecie?

Bitcoin, co to takiego?

Termin bitcoin przewija się w sieci na różnych stronach internetowych, na portalach społecznościowych czy w grach. Co właściwie oznacza to tajemnicze słowo? Otóż, mówiąc najprościej, bitcoin jest tzw. krypto walutą, którą w 2009 roku wprowadziła grupa osób (lub też jedna osoba, tego do końca nie wiadomo) pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Bitcoin to waluta internetowa, która nie posiada centralnej instytucji emisyjnej.

Jest walutą wirtualną, niezależną. Nie ma związku z rządami, z bankami ani instytucjami. Jest osiągalna wszędzie, gdzie możliwe jest połączenie z siecią internetową. Bitcoin jest walutą działającą w sieci peer-to-peer. Jej początki nie były zbyt obiecujące, bowiem po debiucie na giełdzie MtGox jeden bitcoin kosztował zaledwie 0.063 dolara.

Do czego służy bitcoin?

Wielu osobom trudno jest uzmysłowić sobie postać bitcoina. Nic dziwnego, jest to bowiem pojęcie abstrakcyjne, totalnie wirtualne i nienamacalne. Najprościej mówiąc, bitcoin jest ciągiem, zawierającym kilkadziesiąt znaków. Kryje się za nimi specjalnie zaszyfrowany kod. Nie możemy dotknąć monet, możemy jednak zapłacić nią za wiele usług. Obecnie funkcjonują już nawet specjalne kantory, a nawet giełdy wymiany. Na giełdzie można z powodzeniem nabyć bitcoiny od innego internauty, który chce się ich pozbyć. Oczywiście, płacimy za nie zwykła walutą.

Koparki bitcoina

Istnieje inny sposób na pozyskanie bitcoinów. Jest on jednak znacznie trudniejszy i bardziej ryzykowny. Polega na wykorzystaniu tzw. koparek bitcoinów, które wykonują za nas ogromne sieciowe operacje o niezwykle wysokim poziomie trudności. Możemy również kupować bitcoiny, które ktoś pozyskuje z pracy takiej właśnie koparki. Płacimy wówczas za pracę koparki, która w czyimś imieniu pozyskała bitcoiny.

Jak zacząć?

Jeśli chcesz dołączyć do użytkowników bitcoina, wystarczy, że zainstalujesz portfel Bitcoin na swoim telefonie, komputerze czy tablecie. Wówczas, automatycznie przydzielony ci zostanie specjalny, unikalny adres, który powinien być wykorzystany tylko jednorazowo. Pomiędzy portfelami Bitcoin dokonywać można transakcji, a monety bitcoin znajdują się na koncie drugiej osoby już w kilka sekund.

To bardzo szybkie i wygodne rozwiązanie. Warto jednak podkreślić, że przedstawiony tutaj opis procesu transakcji za pomocą bitcoinów jest mocno uproszczony i zawiera jedynie główną myśl całego oprogramowanie. Cały proces natomiast składa się z wielu skomplikowanych etapów, których zrozumienie wymaga już pewnej wiedzy, również z zakresu programowania.

Czy czeka nas finansowa rewolucja?

To wszystko brzmi nierealnie i nieprawdopodobnie. Bitcoin jednak powoli opanowuje cały świat. W Niemczech np. uważany jest za zwykłą, pełnoprawną walutę. W Polsce natomiast bitcoin nie posiada statusu waluty i nie jest uregulowany prawnie. Nie ma jednak oficjalnego zakazu jego używania. Aby dobrze zrozumieć działanie i istnienie bitcoinów, trzeba wejść w temat głębiej. Trudno jest bowiem „na sucho”, samą teorią wytłumaczyć coś tak abstrakcyjnego i wirtualnego. Plusem bitcoinów jest przede wszystkim szybkość wykonywania przelewów.

W ciągu zaledwie kilku sekund dana ilość wirtualnej monety może przewędrować cały świat i trafić na konto osoby, mieszkającej nawet na jego drugim krańcu. To zdecydowanie wygodniejsze od tradycyjnych przelewów, na które często musimy czekać nawet kilka dni. Chodź trudno w to uwierzyć, coraz więcej firm decyduje się na przyjęcie bitcoinów w zamian za swoje świadczone usługi. Powstają nawet pierwsze na świecie bankomaty, gdzie można wymienić swoje bitcoiny na prawdziwą walutę. Według prognoz, takich możliwości będzie coraz więcej, istnieje więc prawdopodobieństwo, że w przyszłości czeka nas prawdziwa walutowa rewolucja. Kto wie, może za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat nikt już nie będzie nosił ze sobą portfela, a za chleb w sklepie zapłacimy wirtualną walutą? Czas pokaże.

Źródło: http://odkryjbitcoin.pl/bitcoin-czy-to-jest-bezpieczne/

Zdjęcie: CC by BTC Keychain / Flickr.com.

Podziel się