Transport naprawdę bardzo dużych gabarytów to przewożenie na drogach lądowych takich elementów jak na przykład maszyny rolnicze, sprzęt wojskowy, różnego rodzaju elementy wyposażenia fabryk, linie produkcyjne, przęsła do budowy mostów, transformatorów. To, co łączy te wszystkie elementy, to po prostu niestandardowe rozmiary lub waga ładunku. Aby je przewieźć, trzeba zorganizować profesjonalny transport wielkogabarytowy.

Dobra organizacja przewozu dużych gabarytów
Przewóz dużych gabarytów zawsze rozpoczyna się od świetnej organizacji, czym w praktyce zajmują się między innymi logistycy. To właśnie ci specjaliści, pracujący w firmach spedycyjnych i transportowych, ustalają i szacują trasy przejazdu, tak by droga była nie tylko jak najkrótsza, ale też spełniała odpowiednie parametry do przewozu tak ciężkich sprzętów.

Trzeba zatem znaleźć odpowiednią trasę posiadającą wytrzymałe mosty, często unikać wiaduktów i przewożenia małymi lokalnymi drogami, które rzadko są odpowiednio utwardzone. Jednym słowem zaplanowanie trasy przejazdu to kawał ciężkiej roboty, z którym jednak doskonale radzą sobie specjaliści.

Transport dużych gabarytów to również dobór odpowiedniego taboru samochodów do przewozu, zorganizowanie załadunku z uwzględnieniem różnych specjalnych technik mocowania i zabezpieczenia, a na koniec zorganizowanie rozładunku.

Pozwolenia i ubezpieczenia
Od strony technicznej, transport dużych gabarytów to jeszcze coś więcej – należy pamiętać o przepisach prawa dotyczących ruchu drogowego. To właśnie one zobowiązują do posiadania odpowiednich pozwoleń, między innymi w przypadku przewożenia długich elementów, które znasz nie wystają poza naczepę.

Niebagatelne znaczenie ma również ubezpieczenie samego transportu – wszystko to zapewniają profesjonalne firmy, które nie tylko zajmują się uzyskaniem pozwoleń, ale też zapewniają odpowiednią organizację podczas transportu. Polega ona między innymi na asyście samochodu z pilotem, który informuje innych uczestników ruchu drogowego o tym, że po drodze porusza się ciężki sprzęt z ogromnym załadunkiem.

Podziel się