Z problemami prawnymi możemy się zgłosić do adwokata lub radcy prawnego. Wiele osób zastanawia się, którą opcję wybrać.

Czym różni się adwokat od radcy prawnego?

Zarówno adwokat jak i radca prawny to osoby, których prawo wykonywania zawodu jest potwierdzone wpisaniem na odpowiednią listę. Warunkiem koniecznym uzyskania wpisu jest zdanie państwowego egzaminu zawodowego.

Wiele osób decyduje się na ukończenie aplikacji radcowskiej bądź adwokackiej. Droga zawodowa prawnika może być też inna – może on podejść do egzaminu zawodowego po obronie doktoratu z zakresu nauk prawnych czy też po odpowiednio długiej praktyce zawodowej.

Osoby, które decydują się na aplikacje najczęściej podejmują taki wybór z uwagi na fakt, iż aplikant może już reprezentować swojego klienta przed sądem (po 6 miesiącach aplikacji) i w ten sposób zdobywać doświadczenie.

Proces kształcenia jest podobny – inna jest kolejność realizowania kolejnych przedmiotów czy nacisk na konkretne dziedziny prawa, w założeniu jednak zarówno adwokat jak i radca prawny powinni do egzaminu zawodowego przystąpić z tym samym zakresem wiedzy.

Adwokat czy radca prawny?

Dualizm zawodowy jaki występuje w Polsce to rzadkość. Od lat mówi się o połączeniu tych dwóch zawodów w jeden. Fakt ten świadczy o tym, że wybór między adwokatem a radcą prawnym jest w większości wypadków czysto umowny.

Jeszcze kilka lat temu, radcowie prawni nie byli dopuszczeni do spraw karnych i to stanowiło największą i najistotniejszą różnicę między tymi dwoma zawodami. Teraz radca prawny ma prawo (ale nie obowiązek) występowania jako obrońca, pod warunkiem, iż nie jest on zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Wielu radców ma jednak własną działalność gospodarczą i sposób zatrudnienia nie uniemożliwia im występowania w sprawach karnych.

Jeśli więc zastanawiamy się czy wybrać adwokata czy radcę prawnego, miejmy na uwadze, że zarówno jeden jak i drugi jest tak samo dobrze wykształcony i przygotowany do pełnienia zawodu. Powinniśmy przyjąć inne kryterium wyboru odpowiedniego do naszej sprawy profesjonalisty.

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Jak wybrać dobrego specjalistę prawnika? W tym zawodzie sytuacja jest dosyć podobna jak w medycynie. Zarówno dobry lekarz jak i dobry prawnik pomogą nam w sprawach prostych, niezależnie od tego w czym się specjalizują (jeden wyleczy z przeziębienia, drugi – przygotuje na przykład wezwanie do zapłaty).

Wybierając profesjonalistę do bardziej skomplikowanej sprawy, powinniśmy kierować się nie tyle tym, czy jest on radcą czy adwokatem, ale jaka gałąź prawa jest jego specjalnością. Prawnik biegły w prawie własności intelektualnej niekoniecznie będzie najlepszym wyborem jeżeli nasza sprawa dotyczy na przykład błędu medycznego.

Najlepsi adwokaci i radcy specjalizują się w konkretnych dziedzinach i w nich mają doświadczenie – także procesowe. Dlatego też, wybierając specjalistę, zapoznajmy się przede wszystkim z zakresem świadczonych przez niego usług. W ten sposób, zwiększamy swoje szanse na korzystne dla nas załatwienie sprawy.

Poszukując kancelarii, która zajmie się naszą sprawą, warto w wyszukiwarce wpisać na przykład hasła: “adwokat kancelaria adwokacka”. Jedną z kancelarii, do której zespołu należą zarówno adwokaci jak i radcowie prawni jest kancelariaea.pl.

 

 

eMarketing może być prosty - Akademia eMarketingu
Podziel się