Polskie prawo nie należy do najłatwiejszych dla przeciętnego człowieka. Mało kto jest w stanie dowiedzieć się z samego tekstu prawnego co tak naprawdę jest od niego wymagane i czego może on żądać.

Kłopoty pojawiają się już na samym początku. Zwykły człowiek, który nie ma żadnej prawniczej wiedzy nie będzie w stanie znaleźć konkretnych aktualnych aktów prawnych. Często może trafić nawet na dobry tekst, jednak w wersji zdezaktualizowanej.

Jeżeli już znajdzie akt prawny, nie będzie miał pewności czy wyczerpuje on w całości daną tematykę. Istnieją przecież ustawy szczególne, które modyfikują ogólne zasady, albo regulują nieskodyfikowane elementy obrotu prawnego. Jeżeli już ktoś przystąpi do lektury, nie ma pewności, że zrozumie wszystko. Język prawny jest bardzo specyficzne.

Nawet jeżeli ktoś zrozumie tekst, nie ma pewności, że poprawnie go zinterpretuje. Orzecznictwo jest bowiem bogate i często precyzuje użyte w ustawie zwroty niedookreślone. Jak widać tylko adwokat albo radca prawny będzie w stanie poprawnie wyjaśnić znaczenie poszczególnych przepisów prawa.

Kiedy odwiedzić adwokata?

Kancelaria adwokacka jest zazwyczaj miejscem, do którego się chodzi po wyczerpaniu wszelkich innych możliwych środków. Zazwyczaj po prostu samemu szuka się odpowiedzi, albo pyta w internecie. Jak wcześniej zostało wykazane, te dwa kanały informacji po prostu nie są najlepszym wyjściem.

Zazwyczaj po prostu lepiej jest od razu iść do adwokata, jeżeli ma się jakikolwiek problem z prawem. Nie chodzi tylko o prawo karne czy sprawy spadkowe. Każda jedna wątpliwość związana z dużą umową może wymagać sprawdzenia przez specjalistę.

Porady prawne wbrew powszechnej opinii nie są wcale drogie. Mogą wyjść w każdym razie o wiele taniej, niż popełnienie błędu. Warto pamiętać, że jednorazowa porada nie oznacza stałej współpracy. Nawet jeżeli sprawa trafi na drogę sądową, wcześniejsza współpraca nie oznacza związania. Warto o tym pamiętać, by nie czuć niepotrzebnego strachu.

Czy adwokat jest konieczny?

Jeżeli kogoś nie przekonują argumenty, może rozwiązywać swoją sprawę na własną rękę. Ważne jest tylko, by pamiętać, że druga strona najprawdopodobniej z usług adwokata skorzysta, a to oznacza, że będzie o wiele lepiej przygotowana i ma wiele większe szanse na wygraną.

Podziel się