Działają od dawna i zrzeszają bardzo dużą grupę użytkowników. Serwisy specjalizujące się w kontaktach zawodowo-biznesowych, bo o nich mowa, cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród osób poszukujących zatrudnienia. Sprawdź, jakie są korzyści stworzenia konta na jednym z portali networkingowych.

LinkedIn to aktualnie największy serwis stworzony z myślą o osobach, którym zależy na rozwijaniu swojej sieci kontaktów zawodowych. Nie wiadomo dokładnie, ile osób z Polski korzysta z tego serwisu, ale szacuje się, że około miliona kont założyli właśnie użytkownicy z naszego kraju. Poza LinkedIn, powodzeniem cieszy się również jego polski odpowiednik, czyli GoldenLine. Twórcy tego portali dostrzegli rynkowe trendy związane z tworzeniem przez pracowników sieci znajomości zawodowo-biznesowych.

Zdecydowałeś się założyć konto na LinkedIn lub GoldenLine? W takim razie z pewnością wiesz, jakie korzyści płyną z korzystania z tych serwisów. Jeżeli jeszcze nie masz kont, a poszukujesz pracy, jak najszybciej nadrób zaległości.

Pokaż się z dobrej strony

Poszukując informacji, korzystamy z internetu. Nie powinno zatem dziwić, że również pracodawcy często sprawdzają w mediach społecznościowych kandydatów. Jeżeli jesteś obecny np. na Facebooku czy Naszej Klasie, to potencjalny pracodawca będzie cię oceniać przez pryzmat wpisów wyświetlających się na twojej tablicy. A na te nie zawsze masz wpływ, prawda? Właśnie dlatego tak ważne, abyś pokazał się rekruterom i pracodawcom od strony zawodowej.

Zakładając profil na LinkedIn czy GoldenLine, możesz zaprezentować swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe i umiejętności. Być może wśród twoich znajomych znajdzie się osoba, z którą firma, w której starasz się o posadę, współpracowała. W takiej sytuacji pracodawca z pewnością nie omieszka zapytać o ciebie. Portale specjalizujące się w kontaktach zawodowo-biznesowych pozwalają umieścić użytkownikom najważniejsze informacje. Poza danymi osobowymi, są to oczywiście informacje związane z rozwojem zawodowym. Zapomnieć nie można również o zdjęciu – profesjonalne może przyciągnąć wzrok pracodawcy poszukującego pracownika – wyjaśnia specjalista portalu praca-tychy.info.

Buduj własną grupę znajomych

Gdy znajdziesz już pracę, nie powinieneś rezygnować z aktywności na LinkedIn czy GoldenLine. Z czasem możesz zbudować potężną grupę kontaktów, z których będziesz mógł skorzystać wówczas, gdy ponownie będziesz poszukiwać pracy lub będzie ci się marzyć awans.

Na wymienionych portalach prężnie działają headhunterzy, którzy szukają najlepszych w branży dla swoich klientów. Z tego względu nie powinieneś ograniczać swojej aktywności jedynie do nawiązywania kolejnych znajomości – bardzo ważne jest, abyś wypowiadał się w grupach tematycznych i na bieżąco aktualizował swój profil. Szczególnie ważne jest to wówczas, gdy stawiasz na swój rozwój, inwestujesz w szkolenia, wybrałeś się na studia podyplomowe lub uczysz się kolejnego języka obcego. Chcesz wiedzieć, jak rozpocząć przygodę z GoldenLine. Czytaj artykuł: GoldenLine – przewodnik dla początkujących.

Networking biznesowy – to działa

Rozwój nowoczesnych technologii i internetu sprawił, że kontakty zawodowo-biznesowe wyglądają dziś inaczej niż kilkanaście lat temu. Po założeniu konta na jednym z portali społecznościowych skoncentrowanych na budowaniu takich znajomości, możesz otrzymać referencje od swoich przełożonych czy współpracowników. Są one widoczne nie tylko dla potencjalnego pracodawcy, lecz także dla innych, np. wspomnianych headhunterów. W efekcie twoja kandydatura może być rozpatrywana cały czas – nawet wówczas, gdy faktycznie nie poszukujesz pracy. Nie zastanawiaj się zatem – skorzystaj z tej możliwości, aby skutecznie uchronić się przed bezrobociem.

Podziel się