Rozwód jest uznawany za jedno z najtrudniejszych doświadczeń życiowych, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu podział majątku. Co zalicza się do majątku wspólnego małżonków, a co do osobistego? Czy w trakcie rozwodu następuje podział majątku osobistego?

Majątek wspólny małżonków a majątek osobisty

Podział majątku w przypadku rozwodu to skomplikowane przedsięwzięcie, zwłaszcza jeśli małżonkowie nie podpisali intercyzy. Wówczas wraz z zawarciem związku małżeńskiego powstała między nimi wspólność majątkowa. W praktyce oznacza ona tyle, że wszelkie dobra materialne (w tym nieruchomości, zarobki i oszczędności), które zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa, są własnością obojga małżonków.

W majątek wspólny małżonków wlicza się nie tylko te dobra materialne, które nabyli razem, ale i dobra uzyskane wyłącznie przez jednego małżonka, np. dochody z tytułu czynszu za wynajem mieszkania będącego własnością męża. Mówiąc krótko, majątek wspólny obejmuje wszystkie dobra materialne, które nie zaliczają się do majątku osobistego.

Co więc zatem zalicza się do majątku osobistego? Na przykład:

  • dobra materialne zakupione przed zawarciem małżeństwa,
  • dobra, które jeden z małżonków otrzymał w wyniku darowizny, dziedziczenia lub odszkodowania za utratę zdrowia,
  • dobra będące nagrodą za osobiste osiągnięcia,
  • prawa autorskie i pokrewne
  • służebność osobista, czyli prawa niezbywalne przysługujące tylko jednej osobie.

Podział majątku osobistego podczas rozwodu – czy jest możliwy?

Zgodnie z polskim prawem, w trakcie rozwodu podziałowi podlega majątek wspólny małżeństwa, nie zaś majątek osobisty. Niemniej niejednokrotnie prowadzone są również rozliczenia dotyczące majątku osobistego. Po pierwsze, małżonkowie powinni zwrócić wydatki i nakłady, jakie zostały poczynione z majątku wspólnego na osobisty.

Po drugie, małżonkowie mogą zażądać zwrotu wydatków i nakładów, jakie zostały poczynione z majątku osobistego na majątek wspólny. Żądanie zwrotu nie może jednak obejmować nakładów i wydatków, które zostały poczynione na rzecz zaspakajania potrzeb rodziny, chyba że w chwili ustania wspólności powiększyły wartość majątku.

Zapraszamy po więcej informacji: podział majątku Łódź.

Podziel się