Transport kruszyw to transport taki sam jak każdy inny, jeśli chodzi o te wyliczenia ekonomiczne. W tym konkretnym przypadku ciężarówka z tym towarem nie może zrobić zbyt wielu kilometrów, bo każdy kilometr to koszt. Dlatego kruszyw do produkcji betonu lub asfaltobetonu nie transportuje się na znaczne odległości ze względu na masę i na rosnący koszt związany z przejechaniem każdego kolejnego kilometra.

Rodzaje kruszyw

Jeśli chodzi o produkcję betonu to używa się zazwyczaj piasku i skalnego tłucznia zwanego też lokalnym kruszywem, które wydobywa się w tej najbliższej okolicy. Wydobycie takowe zazwyczaj nie jest wybitnie kosztownym, czyli ludzie wydobywający i zajmujący się transportem kruszywa robią wiele by obniżyć koszty wydobycia i transportu, bo koszty tego transportu mają niestety wpływ na koszt betonu lub asfaltobetonu, a kruszywem w ich przypadku jest najczęściej ten tłuczeń granitowy spotykany w wielu regionach świata.

tego kamienia wykonuje się płytki o różnych rozmiarach, a to co pozostaje po wydobyciu, najczęściej trafia do betoniarki wraz z wodą i cementem, choć może też trafić na drogę gruntową, czyli trafi na nią tak bezpośrednio, po to by daną drogę gruntową utwardzić.

Transport kruszywa i parkingi

Jedną z tańszych metod wykonania parkingu jest wysypanie go tłuczniem, a do tego niezbędny jest transport kruszyw i to więcej niż jeden. Rzecz jasna równie dobrze można wyłożyć dany teren kostką brukową lub wylać betonem, ale metody te są droższymi.

W tym tkwi też spory problem, bo jeśli parking nie znajduje się w jakimś uczęszczanym miejscu i chce się go nieco utwardzić, to patent z tłuczniem jest opcją najbardziej rozsądną i co najważniejsze taki tłuczeń wygląda lepiej od gruzu pod postacią kawałków cegieł i dachówek, bo taki właśnie gruz też utwardzi dany skrawek terenu, ale w porównaniu z tłuczniem nie wygrywa, bo gruz to słabe walory wizualne.

Transport węgla

W czasach obecnych transport ciężarowy kruszywa takiego jak uzdatniony węgiel z kopalni to transport związany głównie z elektrociepłowniami. Ten konkretny stan rzeczy już od wielu lat ulega zmianie, choć elektrociepłownie to nadal ważny dostawca światowej energii elektrycznej.

Wiele znaczy też i to, że ten konkretny rodzaj kruszywa spala się też w domach jedno-rodzinnych, czyli po to by ogrzewać te domy i wodę niezbędną do mycia się. Jednym słowem to kruszywo spala się w domowych piecach i koszt powiązany z transportem tego kruszywa to koszt, który musi ponieść kupujący ten typ opału.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Podziel się