Na bezpieczną jazdę samochodem wpływa bardzo wiele czynników. Powinien je znać i pamiętać o nich każdy, a szczególnie młody, kierowca.

Od czego trzeba zacząć bezpieczną jazdę?

Na nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy wpływają okoliczności, które zachodzą jeszcze zanim wsiądziemy za kierownicę samochodu. Nie ma znaczenia czy mamy do pokonania kilkanaście czy kilkaset kilometrów, przed podróżą powinniśmy się dobrze wyspać. Niewyspany kierowca jest mniej skoncentrowany, może więc wolniej i nieprawidłowo reagować na sytuacje czekające go an drodze.

Przed podróżą postarajmy się także unikać stresów. Kierowca, który jest zdenerwowany może popełnić więcej błędów. Zanim wsiądziemy za kierownicę powinniśmy także:umyć lusterka i szyby;sprawdzić poziom oleju i płynu do spryskiwaczy;ustawienie świateł i lusterek;ciśnienie w oponach.

W czasie jazdy

Wsiadając za kierownicę zaczynamy przede wszystkim od zapięcia pasów bezpieczeństwa. Niby obowiązek ich zapinania obowiązuje od dawna, wciąż jednak zdarzają się kierowcy, którzy go lekceważą. Pasy bezpieczeństwa musi zapiąć nie tylko kierowca, ale także pasażerowie auta.

Pasy muszą zapiąć także osoby, które siedzą z tyłu. Zapięte pasy uchronią nas przed ciężkimi obrażaniami, które bardzo często okazują się śmiertelne. W czasie jazdy pamiętajmy o korzystaniu z lusterek w samochodzie. Dobry kierowca nie powinien się ograniczać jedynie do obserwowania fragmentu drogi, którą ma przed sobą. Powinien obserwować zarówno to, co dzieje się przed nim, jak również na sąsiednim pasie ruchu.

W czasie jazdy po mieście zwracamy uwagą także na to, co dzieje się na chodnikach, a w trakcie jazdy poza terenem zabudowanym także to, co dzieje się na poboczu drogi. Nie zapominajmy o używaniu kierunkowskazów; sygnalizowanie manewru, który mamy zamiar wykonać wpływa na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników. Zamiar zmiany pasa sygnalizujmy odpowiednio wcześnie, używanie kierunkowskazu w trakcie manewru nie ma już sensu.

Bezpieczna prędkość

To taka, która jest dostosowana do warunków pogodowych – na śliskiej nawierzchni droga hamowania się wydłuża. Prędkość dobieramy także do stanu nawierzchni, po której się poruszamy, do natężenie ruchu, ale także do swoich umiejętności. Truizmem zapewne będzie przekonywanie,że powinniśmy prędkość dostosować do przepisów. Ale ograniczenia prędkości stosowane są po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

W terenie zabudowanym dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/ha. Zdarza się także, że dozwolona prędkość jest mniejsza. W trosce o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg powinniśmy się stosować do znaków nakazujących ograniczenie prędkości.

Duża liczba akcesoriów w nowych modelach samochodów, która mają poprawiać bezpieczeństwo podróżowania na pewno jest bardzo przydatna. Nie możemy jednak zapomnieć, że oprócz nich niezwykle istotne są umiejętności kierowcy i jego zdrowy rozsądek. W czasie jazdy samochodem warto pamiętać i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Od człowieka zależy bowiem najwięcej.

Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez BMW TEAM, salon BMW z Długołęki koło Wrocławia

Podziel się