Wielu osobom angielski styl w designie kojarzy się z „babcinymi” wnętrzami i totalnym bezguściem. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości jest to jeden z najmodniejszych trendów w projektowaniu wnętrz. Designerzy wykorzystują fakt, że styl angielski, czy szerzej brytyjski, jest nie tylko przyjemny dla oka, ale też praktyczny i daje spore pole do popisu w zakresie dobierania dodatków. W tym artykule pokażemy Ci, jak stworzyć angielski wystrój wnętrza bez wydawania na to małej fortuny.

Jak to się zaczęło?

To, co obecnie nazywamy stylem angielskim, zawdzięczamy królowej Wiktorii. Była ona wielką miłośniczką wygody, ale takiej, która miała służyć całej rodzinie. Dlatego pałacowe i prywatne wnętrza kazała urządzać w taki sposób, by nie były tylko na pokaz. Królowa uwielbiała otaczać się rodzinnymi pamiątkami, miękkimi materiałami, rękodziełem, ale także prostymi meblami, które miały znaczenie czysto praktyczne.

Styl królowej Wiktorii szybko zyskał na popularności w Wielkiej Brytanii i wielu Anglików jest mu wiernych do dziś.

Czym właściwie charakteryzuje się styl angielski?

Jeśli oglądałaś kultowy już brytyjski serial „Co ludzie powiedzą?”, to na pewno dobrze kojarzysz wyróżniki tego stylu urządzania wnętrz. Jego bardzo charakterystycznym elementem są motywy kwiatowe. Anglicy je uwielbiają i przemycają pod różnymi postaciami: obecnie najczęściej wykorzystują do tego po prostu fototapetę.

Klasyczne angielskie domy są pełne dodatków, które my nazywamy często bibelotami. Tutaj zawsze znajdzie się miejsce na jeszcze jedną ozdóbkę, aniołka, świecznik, a przede wszystkim na ramkę z rodzinnym zdjęciem.

Wnętrze urządzone w angielskim stylu jest także bardzo przytulne, eleganckie, sprzyjające odpoczynkowi. Ważną rolę pełnią w nim wygodne meble – nie tylko sofa, ale także nieodzowne fotele.

Anglicy preferują jasne, pastelowe kolory. We wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu angielskim rządzą zatem biel, róż, szarości, ale spotyka się też zieleń trawy. W kuchniach i łazienkach bardzo często są stosowane tradycyjne zestawienia bieli i czerni.

Ty także możesz urządzić swoje wnętrza w angielskim stylu

Nie jest to wcale trudne, ponieważ ten styl daje duże możliwości w zakresie wybierania dodatków i łączenia różnych tekstur. Nie musisz się wcale sztywno trzymać jakichś wytycznych, bo jak widzisz, taki kanon nie istnieje. Pamiętaj tylko o jednej, kluczowej zasadzie: styl angielski to połączenie wygody i praktyczności.

Zacznij od wprowadzenia do wnętrza najważniejszego angielskiego motywu, czyli kwiatów. Na ścianę w salonie naklej fototapetę przedstawiającą np. róże czy ogród angielski. Dlaczego fototapetę, a nie tapetę? Ponieważ w przyszłości będziesz mogła się jej bardzo łatwo pozbyć (z tradycyjną tapetą tak lekko nie pójdzie).

Jeśli motywy kwiatowe wybitnie Ci się podobają, pomyśl o umieszczeniu ich na zasłonach okiennych. Możesz także pójść o krok dalej i zlecić obszycie mebli wypoczynkowych tkaniną z kwiatami.

Pora na dodatki. Nie musisz się tutaj zbytnio ograniczać, cały czas jednak dbaj o to, by nie spowodować wrażenia zagracenia pomieszczenia. Najważniejsze w stylu angielskim są te dodatki, które jednoznacznie wiążą się z rodziną, czyli zdjęcia, pamiątki po przodkach.

Styl angielski świetnie współgra z modą na przedmioty retro!

Jeśli natomiast możesz sobie pozwolić na nieco większy wydatek, rozważ kupienie mebli w stylu kolonialnym. Stolik kawowy, komoda, może nawet spory kredens z szybami, za którymi stanie wytworna zastawa obiadowa – to bardzo efektowne i typowo angielskie elementy wystroju.

Podziel się