Sprężarki to urządzenia wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Znajdują zastosowanie zarówno w przedsiębiorstwach produkujących żywność, jak i w firmach zajmujących się przemysłem mechanicznym. Uniwersalność sprężarek tłokowych umożliwia także korzystanie z tych urządzeń w zakładach samochodowych, wulkanizacyjnych, a nawet w przydomowych warsztatach.

Czym dokładnie jest sprężarka tłokowa? Jakie są jej rodzaje oraz jaka jest różnica pomiędzy najbardziej popularnymi sprężarkami – olejową i bezolejową?

Jak działają sprężarki tłokowe?

Sprężarki tłokowe to jedne z najstarszych, a zarazem najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych w wielu dziedzinach branży przemysłowej oraz mechanicznej. Wiele osób zajmujących się majsterkowaniem amatorsko, z zamiłowania także decyduje się na zakup sprężarki tłokowej, która sprawdza się również podczas drobniejszych, przydomowych prac.

Jednak podstawą efektywnego wykorzystania mocy sprężarki jest jej odpowiedni wybór. Aby go dokonać, liczy się przede wszystkim znajomość zasady działania sprężarek tłokowych. Tylko wtedy możliwe jest dobranie odpowiednich parametrów oraz rodzaju urządzenia do zakresu planowanych prac. Jak więc działają sprężarki tłokowe?

Działanie sprężarki opiera się przede wszystkim na zwiększeniu ciśnienia powietrza poprzez zmniejszenie jego objętości. W tym celu wykorzystywany jest tłok poruszający się ruchem posuwisto-zwrotnym. Energia sprężonego powietrza jest pobierana i przekazywana jako zasilanie do różnych urządzeń.

Rodzaje sprężarek tłokowych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sprężarek. Istnieje również szereg kryteriów, które warunkują ten podział. Najpopularniejszym z nich jest klasyfikacja sprężarek ze względu na budowę. To właśnie w tym zestawieniu znalazły się sprężarki tłokowe. Jakie jeszcze rodzaje sprężarek znajdziemy na rynku?

    • Sprężarki wyporowe:
      • sprężarki tłokowe,
      • sprężarki śrubowe,
      • sprężarki spiralne,
      • sprężarki łopatkowe,
      • sprężarki membranowe.
    • Sprężarki przepływowe:
      • sprężarki promieniowe,
      • sprężarki osiowe,
      • sprężarki diagonalne,
      • sprężarki wirowe.

 

  • Sprężarki chemiczne

Warto zaznaczyć, że sprężarki tłokowe dzielą się na dwie podgrupy – sprężarki tłokowe bezolejowe oraz sprężarki tłokowe olejowe. Każde z tych urządzeń sprawdza się w innych warunkach oraz nadaje się do innego zakresu prac. Sprężarki tłokowe niezależnie od tego, czy wykorzystują olej, czy nie,  mają taki sam schemat działania.

Sprężarki tłokowe olejowe – wydajność, moc, profesjonalizm

Sprężarki tłokowe olejowe, jak sama nazwa wskazuje, potrzebują do prawidłowego działania oleju. Zasada działania tego rodzaju sprężarek jest identyczna jak innych    kompresorowych urządzeń tłokowych wytwarzających energię kinetyczną ze sprężonego powietrza.

Zasadniczą cechą sprężarek tłokowych olejowych jest obowiązkowa obecność oleju, którym smaruje się tłok w celu uzyskania miarodajnej, efektywnej pracy. Dzięki temu ten rodzaj urządzeń charakteryzuje się dużą wydajnością. Właśnie dlatego sprężarki tłokowe olejowe znajdziemy w profesjonalnych zakładach mechanicznych lub wulkanizatorskich. Rzadziej wykorzystywane są w przydomowych warsztatach, ponieważ osiągają spore rozmiary, które dla wielu osób mogą okazać się znaczącą przeszkodą.

Sprężarki tłokowe olejowe pracują w branżach, w których przedostanie się z powietrzem odrobiny oleju, nie powoduje żadnych konsekwencji. Dodatkowo urządzenia te uznawane są za bezawaryjne oraz niezwykle wydajne, a przez to przeznaczone do użytku profesjonalnego.

Sprężarki tłokowe bezolejowe – bezpieczeństwo, mobilność, łatwość obsługi

Sprężarki tłokowe bezolejowe w swoich mechanizmach tłokowych nie wykorzystują oleju. Dzieje się tak, ponieważ sam tłok wykonany jest z materiałów o niskim współczynniku tarcia, które podczas pracy nie wymagają smarowania.

Najczęściej sprężarki te znajdują zastosowanie w zakładach chemicznych, przemyśle farmaceutycznym oraz medycynie. Częściej dostrzeżemy je również w domowych warsztatach. Wiele osób ceni je bowiem za małe rozmiary, łatwość obsługi oraz mobilność i lekkość.

Należy jednak zauważyć, że z racji braku oleju sprężarki te są mniej trwałe niż ich olejowe odpowiedniki, dlatego nie nadają się do pracy w trudniejszym, przemysłowym środowisku. Warto zaznaczyć, że sprężarki tłokowe bezolejowe są bezpieczne w użytkowaniu oraz przyjazne dla środowiska.

Sprężarki tłokowe bezolejowe a sprężarki tłokowe olejowe – różnice

Wiele osób ceni sprężarki tłokowe za niezawodność, stały rytm pracy oraz mnogość dostępnych na rynku wariantów. Jednak jakie są różnice pomiędzy modelami bezolejowymi a olejowymi? Którą sprężarkę tłokową wybrać?

Decydując się na zakup sprężarki, warto skorzystać z oferty profesjonalnych sklepów, w których można liczyć na fachową pomoc oraz doradztwo. Firmy takie jak Pneumatik.pl mają w swoim asortymencie wachlarz modeli każdego rodzaju sprężarek charakteryzujących się różnymi parametrami oraz cenami.

Różnic pomiędzy sprężarkami olejowymi a bezolejowymi jest kilka. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

  • Rozmiar – sprężarki olejowe zazwyczaj są znacznie większe niż sprężarki bezolejowe. Mimo że znaczna większość  posiada kółka zapewniające pewnego rodzaju mobilność, to jednak znacznie lżejsze są sprężarki, których tłoki wykonane są z materiałów o niskim współczynniku tarcia.
  • Wydajność – sprężarki bezolejowe działają nieco mniej wydajnie, przez co do profesjonalnego użytku wykorzystuje się sprężarki olejowe, które zapewniają ciągłość efektywnej pracy.
  • Trwałość – profesjonaliści chwalą sprężarki olejowe za ich trwałość oraz wytrzymałość. W prostym użytku domowym cecha ta nie ma większego znaczenia, jednak w przypadku działalności przemysłowej jest to kluczowy czynnik decydujący o wyborze sprężarki.
  • Bezpieczeństwo – chodzi przede wszystkim o poziom zamieszczenia sprężonego powietrza. W branżach mechanicznych nie ma problemu, jeśli odrobina oleju przedostanie się do powietrza, jednak w sektorze medycznym konieczne jest używanie sprężarek bezolejowych, które zapewniają większe bezpieczeństwo w tym zakresie.

Partnerem artykułu jest pneumatik.pl

Podziel się