Gospodarka kluczami w obiektach państwowych oraz firmach wymaga odpowiedniego rozplanowania i wybrania systemu, który zapewni bezpieczeństwo. Obecnie coraz rzadziej wydawaniem i przechowywaniem kluczy zajmują się portierzy. W zamian, w firmowych recepcjach pojawiają się sejfy na klucze. Jak wybrać idealny model?

 

Funkcje sejfów

Podczas wyboru sejfu warto dokładnie określić, jaką funkcję ma on pełnić. W firmowych sejfach rzadko przechowywane są pieniądze czy kosztowności (biżuteria, sztabki złota itp.). Najczęściej służą one do przechowywania ważnej dokumentacji i nośników pamięci z danymi. W sejfach firmy mogą przechowywać:

  • pendrivy
  • płyty
  • karty pamięci
  • dyski zewnętrzne
  • serwery

Często użytkowane są sejfy na klucze do gabinetów zarządu i innych pomieszczeń przeznaczonych wyłącznie do użytku osób uprawnionych.

W sejfach i kasach pancernych może być również przechowywany sprzęt – laptopy, rzutniki multimedialne, aparaty i kamery cyfrowe oraz urządzenia specjalistyczne wykorzystywane w konkretnej branży.

Określenie przeznaczenia sejfu pozwala dobrać jego odpowiednią wielkość, sposób zabezpieczeń oraz inne parametry.

Odporne na ogień czy włamania?

Sejfy dostępne na rynku różnią się nie tylko wielkością, ale także parametrami, które zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Na dokumenty i nośniki pamięci idealnie sprawdzą się sejfy ognioodporne. Modele dostępne obecnie na rynku zapewniają ochronę od 1 do 2 godzin dla papieru oraz 60 minut dla nośników elektronicznych.

Sejfy na klucze powinny być odporne na włamania. Dostępne są także modele, które łączą te 2 funkcje (są ognioodporne i odporne na włamania). Taki sejf idealnie sprawdzi się na klucze, ponieważ wiele firm stosuje elektroniczne karty do drzwi oraz przechowuje nie tylko klucze, ale i nośniki z ważnymi danymi biznesowymi (serwery, dyski zewnętrzne itp.).

Jakie parametry wziąć pod uwagę?

Podczas zakupu sejfu warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. Pierwszym z nich są wymiary (zewnętrzne i wewnętrzne). Wymiary wewnętrzne to pojemność sejfu, która powinna być dopasowana do wielkości i ilości przedmiotów, które chcemy zabezpieczyć przed kradzieżą lub zniszczeniem. Wymiary zewnętrzne muszą być dopasowane do miejsca, w którym sejf zostanie umieszczony. Pod uwagę warto wziąć również masę sejfu.

Kolejnym ważnym parametrem jest rodzaj zamka. Na rynku dostępne są sejfy z zamkami mechanicznymi i elektrycznymi. Te pierwsze otwierane są na kluczyk, drugie na kod. W nowoczesnych sejfach coraz częściej kod zastępowany jest przez czytnik kodów kreskowych. Jednym z najnowszych rozwiązań są czytniki linii papilarnych. To ostanie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku sejfów prywatnych. Z takiej kasetki musi korzystać jedna osoba, dlatego sejf na klucze firmowe powinien wykorzystywać zamek z kodem, czytnikiem kodów kreskowych lub mechaniczny (na kluczyk).

Jaki stopień bezpieczeństwa

Sejfy różnią się stopniem bezpieczeństwa, które zapewniają (wytrzymałość zabezpieczeń). Norma PN EN 114301 wprowadza 14-stopniową skalę. Na klucze z powodzeniem sprawdzą się lekkie sejfy gabinetowe w klasie S1 lub S2. Poznaj sejfy na klucze Traka21.

Podziel się