W ostatnim czasie rynek mieszkaniowy bije rekordy, na każdym szczeblu zaczynając od liczby ukończonych inwestycji, liczby sprzedawanych mieszkań a kończąc na liczbie pozwoleń na budowę kolejnych lokali. Tak dużego ożywienia nie zarejestrowano od prawie czterech lat.

Mówi się, że 80 procent wzrostu na rynku mieszkaniowym zawdzięczamy Radzie Polityki Pieniężnej, która decyduje o poziomie stóp procentowych co ma jednoznaczny wpływ na kredyty mieszkaniowe. Kredyty stają się stosunkowo tanie a lokaty przestają być opłacalne w związku z czym kupujący wolą zaciągnąć kredyt niż zamrażać pieniądze w lokatach.

Można zauważyć, że oprócz wzrostu kredytów rynek deweloperski napędzany jest dzięki oszczędnościom kupującym. Udział zakupów za gotówkę, czy to poprzez wysoki wkład własny, czy bezpośrednio za pieniądze, jest bardzo wysoki. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego część mieszkań w największych miastach Polski kupowana jest za gotówkę, gdyż trzymanie środków na lokacie po prostu się nie opłaca.

W ostatnich latach mieszkanie stało się produktem inwestycyjnym, który Klient zakupuje pod wynajem lub po prostu jako zabezpieczenie emerytalne.

Zwiększone zainteresowanie i popyt na mieszkanie nie przełożyły się na wzrost ich cen, są one dalej w miarę stabilne. Dzięki dużej konkurencji między firmami deweloperskimi wzrost ceny mieszkań udało się zahamować.

Według ekspertów, w najbliższym czasie Polacy chętnie będą nabywać nieruchomości. Potrzeby mieszkaniowe stale rosną. Abyśmy dogonili średnią europejską to jeśli chodzi o liczbę mieszkań na 1000 mieszkańców, brakuje nam ich aż 3 miliony.

Co powinniśmy koniecznie sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dewelopera, u którego będziemy dokonywać zakupu naszego przyszłego mieszkania. Dobrze byłoby aby nabywca wziął prospekt informacyjny danego przedsiębiorcy. Z takiego konspektu można dowiedzieć się o historii dewelopera, jego kondycji oraz lokalizacji mieszkań.

Ustawa deweloperska dała nabywcy możliwość odstąpienia od umowy w razie gdyby popełnił on błąd lub skłamał w swej ofercie o czym należay pamiętać w razie wątpliwości.

Należałoby również sprawdzić księgę wieczystą danej nieruchomości. Jej numer powinien nam udostępnić deweloper. W takiej księdze odnajdziemy informację, kto jest właścicielem lub kto jest użytkownikiem wieczystym. Takim właścicielem powinien być wybrany przez nas deweloper. Możemy również zobaczyć czy na takiej nieruchomości istnieją jakieś obciążenia. Istotne znaczenie ma też fakt, aby deweloper miał ostateczne pozwolenie na budowę, co oznacza, że jeżeli kupujemy gotowe mieszkanie, aby miał zgodę na użytkowanie. Co więcej powinniśmy otrzymać zgodę banku na to, że gdy deweloper wybuduje nam już mieszkanie, wyodrębni księgę wieczystą oraz podpisze z nami umowę, to księga wieczysta mieszkania nie będzie obciążona kredytem na budowę całego osiedla.

W miarę stabilne ceny mieszkań na rynku powinny zachęcić nas do rozważnego wyboru nieruchomości, którą chcemy zakupić. Inwestycji zakupu jest dużo jak i dużo jest ofert deweloperów. Jest w czym wybierać dlatego warto zapoznać się z różnymi wariantami.

Artykuł przygotowany przez redakcję firmy Developer Wasilewski, oferującego mieszkania w Ełku i Grajewie.

Podziel się