Każda firma musiała zainwestować w programy dla firm, które usprawniają pracę lub też pomagają we współpracy z kontrahentami z całego świata. Nawet małe firmy muszą posiadać podstawowe programy, które pomagają na przykład wprowadzeniu księgowości czy choćby ewidencjonowaniu sprzedaży.

Niezależnie od rodzaju działalności czy zatrudnianych przez firmę pracowników kilka podstawowych programów zawsze się przyda.

Jak dopasować program do potrzeb firmy?

To jakie konkretnie programy dla firm będzie zależne między innymi od rodzaju prowadzonej przez firmę działalności, ponieważ inne funkcje mają programy dla hoteli, a inne dla firmy budowlanej.

Te pierwsze umożliwiają między innymi przesył danych między dużymi portalami, na których klient może dokonać rezerwacji z bazą danych hotelu o wolnych pokojach i rezerwacjach oraz dodatkowo wystawiać faktury czy rachunki dla gości.

Z kolei w firmie budowlanej przyda się program z rozbudowanym magazynem materiałów, ponieważ na stanie firmy może być wszystko od wierteł za 2 złote do samochodu ciężarowego. Inaczej też wygląda oprogramowanie gastronomiczne. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, dla jakiej konkretnie branży to rozwiązanie jest dedykowane.

Oprogramowanie podstawowe

Dla wielu firm podstawą jest po prostu standardowy pakiet Microsoft Office, w którym znajdzie się arkusze kalkulacyjne Excel czy edytor treści Word. Jeśli potrzebne jest tylko np. podliczenie godzin przepracowanych przez pracowników czy wysłanie prostego pisma z ofertą te dwa programy mogą wystarczyć.

Oczywiście zawsze potrzebna jest skrzynka pocztowa, ale programy pocztowe są darmowe i można skorzystać z różnych rozwiązań lub z poczty w chmurze.

Jeśli firma prowadzi rozliczenia księgowe samodzielnie na pewno będą potrzebne programy księgowe. Takich programów niestety nie da się znaleźć za darmo. Można jednak kupić odpowiedni program jednorazowo albo wykupić licencję opłacaną abonamentowo.

Ważne jest, aby program był uniwersalny lub też dopasowany do konkretnej branży czy też sposobu rozliczania. Wiele małych firm korzysta z Księgi Przychodów i Rozchodów, więc dobrze by było, aby mogła ona być prowadzona w takim programie.

Zawsze potrzebny będzie też moduł do kadr i płac czy do wystawiania dokumentów jak faktury. Warto przed zakupem sprawdzić czy można do takiego programu dokupić kolejne opcje lub go rozbudować o potrzebne w przyszłości elementy.

Podziel się