Niezwykle przydatnym narzędziem w blogowaniu jest odpowiednia platforma blogowa. Dzięki zastosowaniu np. WordPressa, otrzymujemy możliwość instalowania niezliczonych dodatków, wtyczek i motywów graficznych. Blogowanie w takie sytuacji jest dużo prostsze i tańsze, niż gdy postawi się na autorski silnik witryny.

Słowo blog powstało od połączenia angielskich wyrazów „web” i „log”, co w skrócie oznacza „internetowy dziennik” lub też „dziennik sieciowy”. Niegdyś blogi prowadzone były tylko jako osobiste pamiętniki. Dziś często pisane są przez celebrytów, wielkie korporacje, influencerów, youtuberów czy też przedsiębiorców.

Platforma dla bloga

Tworząc bloga, należy zadbać nie tylko o dobry hosting i chwytliwą nazwę domeny, ale także o platformę blogową. Najpopularniejszy w sieci jest WordPress. Daje on niezliczone możliwości rozbudowy bloga poprzez instalowanie na nim licznych wtyczek. Dodatkowo jest darmowy i bardzo prosty w obsłudze.

Motywy na bloga

Mając już otwartego bloga na WordPressie, warto zadbać o atrakcyjny motyw, nazywany często „skórką”. W internecie można znaleźć wiele stron oferujących zarówno płatne, jak i darmowe motywy. Ceny niektórych zaczynają się zaledwie od kilku dolarów.

Wtyczki do platformy blogowej

WordPress, jak już zostało wspomniane, ma możliwość instalowania nie tylko motywów graficznych, ale i wtyczek. Pozwalają one na implementacje systemów przydatnych w blogowaniu. Dla przykładu: dzięki wtyczce Facebook Button, w każdym poście może pojawić się przycisk pozwalający na udostępnienie materiału na tablicy swojego Facebooka, zaś Limit Login Attempts skutecznie ochroni witrynę przed atakami hakerów.

Tworzenie notatek

Gdy blog technicznie jest już zoptymalizowany, warto zatroszczyć się o narzędzia pomagające w efektywnej pracy nad jego treścią. Evernote to platforma umożliwiająca na zapisywanie notatek w chmurze. Dzięki niej nieważne, gdzie jesteśmy i z jakiego urządzenia korzystamy, zawsze mamy dostęp do naszych myśli zapisanych na zewnętrznych serwerach.

Gromadzenie danych

Prowadząc bloga, warto posiadać konto z wirtualnym dyskiem. Dla przykładu: otwierając pocztę Google, otrzymuje się dodatkowo 15 GB pamięci na Google Drive. Tak jak w przypadku notatek, tak i w przypadku chmury, jej zaletą jest dostęp do plików z każdego możliwego urządzenia. Nie trzeba się martwić o przenoszenie plików na każdy laptop czy tablet. Zdjęcia, notatki, filmy, zawsze dostępne są od ręki.

Monitorowanie sieci i statystyki

Mając bloga w sieci, nie można zapomnieć o kwestii jego monitoringu i pozycjonowania. Niezbędne w tym aspekcie są dwa programy – Google Analytics i keywordtool.io. Ten pierwszy świetnie sprawdza się jako narzędzie do monitorowania ruchu na naszej stronie, sprawdzania statystyk i informacji na temat odwiedzających. Keywordtool.io to strona, która umożliwia wyszukać pokrewne hasła po wpisaniu danej frazy. Dzięki temu optymalizacja zarówno posta, jak i całego bloga pod kontem SEO, staje się bardzo prosta.

Podziel się