Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka opcji, aby zamówić profesjonalne teksty dla swojej firmy. Jedną z nich jest agencja content marketingu, która zajmuje się tworzeniem atrakcyjnych i przydatnych treści na strony swoich klientów. Tylko jak wybrać najlepszą ofertę? W tym artykule podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, wybierając agencję content marketingową.

Co to jest content marketing?

 

Content marketing, tzw. marketing treści – to strategia marketingowa polegająca na zdobywaniu potencjalnych klientów poprzez tworzenie i publikację atrakcyjnych, wartościowych treści.

Użyteczność tekstów sprawia, że Google „nagradza” taką witrynę i podnosi jej pozycję w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na wzrost zainteresowania, a w konsekwencji – na sprzedaż. Przedsiębiorcy doskonale o tym wiedzą, dlatego inwestują w dobry content, by wyprzedzić konkurencję. Do tego niezbędna jest przemyślana strategia, by wysiłek włożony w tworzenie treści przyniósł firmie wymierne korzyści.

Podsumowując, content marketing to tworzenie wartościowych, merytorycznych i użytecznych dla czytelników treści oraz zawieranie długoterminowych relacji z klientami.

 

 Czym się zajmuje agencja content marketingowa?

 

Agencja content marketingowa to firma specjalizująca się w pisaniu treści o wysokiej jakości merytorycznej, dostosowanych do branży zleceniodawcy. Tworzy ją zespół doświadczonych content writerów, którzy posiadają wiedzę z zakresu copywritingu i e-marketingu (SEO i e-commerce).

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając agencję content marketingu?

 

Na polskim rynku działa wiele agencji content marketingowych. Tylko jak wybrać najlepszą spośród tak wielu opcji? Zanim podejmiesz decyzję, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań i sprawdzić, co oferują poszczególne agencje. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając agencję content marketingu?

 

Terminowość

 

Profesjonalna agencja content marketingowa wyróżnia się tym, że wyznacza deadline, którego nigdy nie przekracza. Teksty oddawane w zadeklarowanym wcześniej terminie to bardzo ważny czynnik decydujący o wyborze odpowiedniej agencji – nie można tolerować spóźnień i braku organizacji. Zanim podejmiesz decyzję, przeczytaj opinie od innych klientów i sprawdź, czy można zaufać danej firmie.

 

Czas realizacji

 

Czas oczekiwania jest w pewnym stopniu uzależniony od specyfiki opisywanego tematu i długości tekstu, jednak solidne agencje, które mają duże moce przerobowe, są w stanie szybciej realizować powierzone zadania (np. poprzez łączenie pracy kilku content writerów w jedną całość). Określenie terminu finalizacji zlecenia jest bardzo ważne, by móc zaplanować pozostałe działania marketingowe.

 

Najwyższa jakość tekstu

 

Agencje content marketingowe powinny dostarczać merytoryczne teksty wysokiej jakości swoim klientom – jednak nie zawsze tak jest. Przed dokonaniem wyboru musisz się upewnić, czy dana agencja spełnia Twoje oczekiwania, jeśli chodzi o standard treści, by nie podjąć błędnej decyzji. Możesz poprosić o próbkę tekstu – to pomoże zweryfikować kompetencje agencji i pozwoli sprawdzić, czy takie treści Cię satysfakcjonują.

 

Kwestie prawne

 

Profesjonaliści w tworzeniu treści powinni zadbać także o odpowiednie dokumenty. Najważniejszym z nich jest umowa o przeniesienie praw autorskich wraz z klauzulą poufności – dzięki temu masz pewność, że Twoje dane są w pełni bezpieczne i nie musisz się martwić o ewentualne kwestie prawne. Agencja content marketingowa powinna mieć również możliwość wystawienia faktury VAT.

 

Darmowe poprawki

 

Sprawdź, czy agencja oferuje swoim klientom darmowe poprawki w razie niezadowolenia. Jest to bardzo ważna kwestia, bo możesz zlecić modyfikację tekstu bez ponoszenia dodatkowych kosztów i płacisz dopiero wtedy, gdy tekst Ci się podoba i go zaakceptujesz.

 

Portfolio

 

Przeanalizowanie portfolio pozwoli Ci ocenić, czy dana agencja spełnia Twoje oczekiwania odnośnie do treści. Profesjonalna firma powinna mieć w swojej kolekcji teksty z różnych branż, by każdy klient mógł dobrać odpowiednią tematykę do swojej działalności. Pamiętaj, że zamieszczone próbki są jedynie przykładami – dobra agencja podchodzi do zleceń ściśle indywidualnie i z pewnością dostosuje treści do Twoich potrzeb.

 

Doświadczenie

 

Im dłuższa obecność firmy na rynku, tym większe doświadczenie. My jednak uważamy, że nie warto się tym kierować, bo wysoka jakość tekstów nie zawsze idzie w parze z wiekiem agencji. Często właśnie te młodsze wprowadzają innowacyjne rozwiązania i dostarczają swoim klientom treści najwyższej rangi.

 

Podsumowanie

 

Wybór agencji content marketingowej to niełatwa sprawa. Od właściwej decyzji zależy powodzenie wszystkich działań promocyjnych opartych na wartościowych treściach. Warto się nad tym poważnie zastanowić i wziąć pod uwagę czynniki, które powyżej wymieniliśmy.

Podziel się