Przedsiębiorca nie ma łatwego życia. Odwieczne pytanie, które zaprząta jego głowę brzmi – „Kredyt czy leasing?” Szybka odpowiedź nie należy do prostych, jednak dokładna analiza jednej i drugiej opcji, powinna pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

 

Najpierw skupmy się na opcji najpopularniejszej wśród klientów korporacyjnych oraz właścicieli średnich przedsiębiorstw – leasingu. Gwoli wyjaśnienia, leasing to umowa o charakterze cywilnoprawnym, która jest bardzo korzystna dla leasingobiorcy w kilku aspektach.

Po pierwsze, kapitał własny angażowany jest w niskim stopniu. Po drugie, obciążenia podatkowe są zoptymalizowane. Po trzecie, istnieje możliwość rozliczenia podatku VAT.

Leasing pozwala na dopasowanie okresu spłaty zazwyczaj od 24 do kilkudziesięciu miesięcy. Charakterystyczne dla tego rozwiązania są równe raty oraz opłata wstępna od 0%. Przyjazna i krótka procedura zawarcia umowy oraz fakt, że koszty związane z rejestracją pojazdu stoją po stronie firmy leasingowej, wpływają na atrakcyjność tego typu ofert.

Leasing jest popularny wśród przedsiębiorców też z tego powodu, że rata formalnie stanowi koszt uzyskania przychodu – dzięki tym zwiększonym kosztom zmniejsza się podstawa opodatkowania. Skutkuje to płynnością finansową, gdyż przedsiębiorcy mogą swobodnie obracać gotówką, która nie została wydana na auto.

nissan

Znaczącą różnicą między kredytem a leasingiem jest czas spłacania należności – okres kredytowania trwać może nawet do 7-8 lat. Większość banków oferuje minimalny wkład własny na poziomie 0%.

Biorąc kredyt na firmę trzeba przygotować się na obligatoryjną opłatę przygotowawczą oraz niezbędne dokumenty, takie jak: dokument tożsamości reprezentantów spółki, dowód osobisty (lub paszport i prawo jazdy), dokumenty finansowe potwierdzające wysokość dochodów, wpis do ewidencji działalności gospodarczej (lub KRS), NIP oraz REGON.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że dodatkowe ubezpieczenie w kredycie jest droższe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wraz z zakończeniem umowy leasingu, zniżki nie przechodzą na nas. Coś za coś.

Zarówno kredyt, jak i leasing są dostępne w ofercie Nissan Finance dla firm – http://www.nissanfinance.pl/finansowanie/firma. Istnieje także jedna alternatywa dla finansowania – jest to najem długoterminowy. Cechuje się on kompleksowym pakietem dodatkowych usług, które mają na celu zwiększenie komfortu i obniżenie kosztów korzystania z samochodu. Należą do nich:

  • Obsługa serwisowa
  • Ubezpieczenie z likwidacją szkód
  • Assistance
  • Samochód zastępczy
  • Opony

Wybór należy do Ciebie przedsiębiorco. Nie ma oferty idealnej, trzeba znaleźć taką, która będzie najlepiej pasowała do aktualnych potrzeb. Nigdy nie obejdzie się przecież bez wydawania pieniędzy!

Podziel się