Nie każdy z nas orientuje się we wszystkich produktach finansowych, które oferują nam banki, stąd częste przekonanie, że pożyczka gotówkowa jest tym samym, co kredyt gotówkowy. Oba te słowa używane są zamiennie, jako synonimy, doszło nawet do tego, że banki zaczęły stosować tę samą nomenklaturę, przedstawiając swoje kredyty gotówkowe w reklamach, pod nazwą pożyczek gotówkowych. Nic bardziej mylnego, kredyt gotówkowy nie jest tym samym, co pożyczka gotówkowa, a różnicę tę można odnaleźć zarówno w polskim prawie, jak i charakterystyce obu produktów.

Prawo a kredyt gotówkowy i pożyczka gotówkowa

Zacznijmy więc od tego, co o obu produktach mówi prawo. Nazwa kredyt gotówkowy jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla banków, jedynie one mogą udzielać kredytów gotówkowych o czym mówi ustawa Prawo Bankowe.

Pożyczki gotówkowe reguluje kodeks cywilny, w ich udzielaniu specjalizują się firmy finansowe czy parabankowe (jak np. Monedo, Provident, Vivus itp.), jednak nie tylko one mogą udzielać pożyczek. Pożyczki może udzielić każdy, kto jest właścicielem pieniędzy, nie ma tu znaczenia czy pożyczasz od rodziny, nieznajomego czy parabanku, wszystko to jest pożyczką.

Konieczność sporządzenia pisemnej umowy

Kolejną sprawa jest konieczność pisemnej umowy przy obu produktach finansowych. Nawet najmniejszy kredyt pobierany z banku, wymaga umowy pisemnej. Jeśli chodzi natomiast o pożyczki to umowy pisemnej zawierać nie trzeba do kwoty 500 złotych, powyżej tej kwoty taką umowę należy sporządzić, chociażby dla własnego zabezpieczenia. Posiadając umowę pisemną łatwiej jest cokolwiek udowodnić w sądzie, jeśli któraś ze stron czułaby się pokrzywdzona.

Koszty przy kredycie gotówkowym i pożyczce gotówkowej

Dużą różnicę można zauważyć w kosztach dla kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy przy obu produktach finansowych. Kredyt w banku zawsze będzie zawierał koszt w postaci odsetek, ale też prowizji czy ubezpieczenia. Czasami jedynie tzw. raty 0% takowych kosztów nie posiadają, ale nie są też kredytem, bądź pożyczką. Jest to inna forma pożyczania pieniędzy. W każdym razie koszty kredytu w różnych bankach będą od siebie się różniły, ale nie aż tak bardzo, gdyż reguluje to ustawa, dzięki której pewnych progów przekraczać nie wolno.

Natomiast, jeśli chodzi o pożyczki tu koszty mogą od siebie różnić się i to bardzo. Pożyczając od rodziny czy znajomego możemy nie zapłacić nic, oprócz kapitału, który pożyczyliśmy. Dobrym zwyczajem jest ustalenie odsetek w wysokości aktualnych lokat bankowych, chociażby z szacunku do pożyczkodawcy. Dużą różnicę zauważymy pożyczając środki od firm parabankowych, tu koszty mogą być bardzo wysokie, a nawet wręcz lichwiarskie (Provident). Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, firmy te mają większą dowolność od banków w ustalaniu odsetek, prowizji czy dodatkowych zabezpieczeń. Po drugie firmy pozabankowe często pożyczają pieniądze osobom ze złą historią kredytową w BIK-u i chcąc się zabezpieczyć w razie braku spłaty pożyczki, dodają do jej kosztów dodatkowe zabezpieczenia.

Historia kredytowa oraz zdolność kredytowa – porównanie

Ostatnim już punktem, który należałoby dokładniej omówić jest właśnie historia kredytowa oraz zdolność kredytowa oraz to jak obie formy pożyczania pieniędzy do nich się odnoszą. Otóż bank nie pożyczy pieniędzy komuś, kto nie posiada zdolności kredytowej czy historii kredytowej (lub ma ją, ale jest negatywna). Firmy parabankowe, znajomi podchodzą do tej sprawy bardziej liberalnie, dlatego o pożyczki gotówkowe mogą starać się osoby, które mają złą historię kredytową czy słabą zdolność kredytową.

Tutaj znajdziesz atrakcyjne oferty kredytów gotówkowych.

Pamiętajmy, że pożyczanie pieniędzy to nic złego, jeśli ich potrzebujemy to nie ma czego się wstydzić, natomiast należy mieć na uwadze to, że każde zobowiązanie należy spłacić swoim wierzycielom, gdyż w innym przypadku możemy wpaść w poważne kłopoty finansowe.

Podziel się