Komputer jest dzisiaj podstawowym narzędziem, bez którego nie wyobrażamy sobie pracy oraz nauki. Gdy nabywamy nowego laptopa bardzo starannie porównujemy wszelkie parametry i szukamy okazji cenowych. Jednak gdy nasz wymarzony komputer jest już od jakiegoś czasu w użytkowaniu, często zapominamy o tym,  by dbać o niego należycie.

Jak dbać o swój komputer?

Nie od dziś wiadomo, że jedną z najlepszych zasad oszczędzania jest dbanie o posiadane przedmioty. Niestety w przypadku komputerów bardzo często przypominamy sobie o tym, gdy zaczynają one szwankować albo całkiem odmówią posłuszeństwa. Zwykle wtedy musimy pilnie oddać nasz komputer do serwisu i niemało zapłacić za taką usługę.

W jeszcze gorszej sytuacji znajdziemy się wtedy, gdy komputer zepsuje się nagle, a my zorientujemy się, że nijak nie zabezpieczyliśmy swoich danych ani nie skopiowaliśmy ich w inne miejsce.

Warto nieco więcej uwagi poświęcić swojemu komputerowi, bo takie proste czynności jak postawienie na darmowy antywirus czy okresowe czyszczenie mogą bardzo pomóc w jego bezawaryjnym funkcjonowaniu. Ponadto istnieje kilka prosty zasad, które pomogą przedłużyć żywotność laptopa.

Przede wszystkim należy uważać na to, gdzie ustawiamy nasz komputer, bo jak wiadomo, potrzebuje on dobrego chłodzenia. Nie jest więc dobrym nawykiem przesiadywanie z laptopem na kolanach. Podobnie fatalnym zwyczajem jest stawianie w sąsiedztwie komputera kubków z napojami, bo w niespodziewanym momencie mogą one zalać sprzęt.

Oprócz tego warto pamiętać o stosowaniu jedynie oryginalnych ładowarek, które dają nam gwarancję bezpieczeństwa. Co kilka dni warto także wyczyścić z zewnątrz swojego laptopa, szczególnie jego ekran i klawiaturę.

Pamiętajmy też o tym, by przy otwieraniu laptopa chwytać za środkową część matrycy, co przedłuży żywotność zawiasów. Aby nie uszkodzić swojego laptopa warto unikać także układania na nim ciężkich przedmiotów.

Po co nam antywirus?

Bardzo ważną częścią dbania o komputer jest zatroszczenie się o bezpieczeństwo posiadanych danych. W dzisiejszych czasach grozi nam cały szereg niekorzystnych działań, które mogą być stosowane przez cyberprzestępców.

Z pomocą naszych komputerów bardzo często łączymy się z bankami, wykonujemy przelewy albo umieszczamy bardzo wrażliwe dane podczas komunikacji z urzędami. W takiej sytuacji niezbędny jest darmowy antywirus, który zapewni nam pełną ochronę.

Choć wiele osób twierdzi, że im antywirus nie jest potrzebny, to specjaliści przestrzegają przed taką beztroską. Oczywiście nikomu nie życzymy sytuacji, w której dochodzi do kradzieży danych albo co gorsze ich zaszyfrowania i żądania wpłacenia pieniędzy, celem odblokowania.

Dobry darmowy antywirus jest swego rodzaju skanerem i potrafi szybko identyfikować pojawiające się zagrożenia. Dzięki niemu możemy sprawdzić nie tylko dysk urządzenia, ale także wszystko to, co podpinamy do swego laptopa, a więc karty z aparatów fotograficznych czy pendrive.

W obecnych czasach z pewnością warto mieć dobrego darmowego antywirusa, gdyż każdego dnia może nam się przydarzyć nawet kilka tysięcy ataków i nie są one łatwe do samodzielnego identyfikowania.

Więcej informacji znajdziesz na https://panwybierak.pl/blog/najlepsze-darmowe-antywirusy/

Podziel się