Imprezy firmowe, integracyjne kojarzą się ze spotkaniem dużej ilości osób, organizowanym przez ogromne korporacje, wielkie przedsiębiorstwa. Dodatkowo wielu wydaje się, że przygotowanie imprezy tego typu wymaga zainwestowania dużych środków finansowych. To właśnie sprawia, że w małych firmach, zatrudniających do 10 osób, nie myśli się o przygotowaniu tego typu imprez.

Brak imprez firmowych w małych firmach to błąd. Koniecznie należy co jakiś czas zorganizować dla pracowników imprezę integracyjną. To bardzo dobry ruch, gwarantujący liczne korzyści dla obu stron. Dlaczego więc warto przygotować taką imprezą dla pracowników? Co zyskuje pracodawca, a co pracownicy? Jak zaplanować ciekawe spotkanie pracowników poza godzinami pracy?

Wspólne planowanie imprezy firmowej

Mała ilość pracowników to idealna sytuacja, pozwalająca przygotować idealną imprezę firmową. Szukanie odpowiedniego miejsca, dobranie tematyki imprezy, atrakcji w trakcie spotkania powinno odbywać się wspólnie. Nie może dochodzić do sytuacji, że całością zajmuję się profesjonalna firma organizująca takie eventy czy też właściciel firmy.

Przed podjęciem ostatecznych decyzji, warto wybadać grunt, konsultując z pracownikami, czego by oczekiwali, czy konkretne pomysły im odpowiadają. Elastyczność i współpraca jest tutaj wymagana, gdyż samodzielne, indywidualne podejście do tematu, może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych.

Należy naturalnie pamiętać o tym, że podczas organizacji imprezy firmowej dla małej firmy, bierze się pod uwagę wiek pracowników, ich stan zdrowia oraz możliwości czasowe.

Jakie imprezy dla małych firm?

Co będzie znakomitym pomysłem na imprezę w przypadku małych firm? Na pewno ograniczeniem są tutaj finanse, co jednak nie oznacza, że impreza firmowa dla kilku osób ma być kiepska. Raczej w małych firmach nie będzie organizowało się drogich wyjazdów do luksusowych hoteli, czy też szukało niezwykle rozbuchanych atrakcji, które wymagają odpowiednich nakładów finansowych.

Na pewno dobrym pomysłem, który pozwoli przygotować udaną imprezę firmową, jest zaproszenie pracowników na obiad, zamieniający się w kolację i wspólne biesiadowanie. Pracownicy spędzą ze sobą kilka godzin poza pracą, doskonale się bawiąc. Organizacja tego typu imprezy nie należy do drogich, dzięki czemu pracodawcy nie powinni mieć problemów z wyasygnowaniem odpowiednich środków finansowych.

Ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem jest przygotowanie dla pracowników różnego rodzaju tematycznych warsztatów. Mowa tutaj np. o warsztatach kulinarnych czy związanych z degustacją alkoholi, np. wina czy whiskey. Pozwoli to nie tylko na znakomitą zabawę, ale również na poznanie czegoś nowego.

Udane spotkanie firmowe dla kilku osób, wymagające aktywności, współpracy, czy też rodzące rywalizację pomiędzy pracownikami, to przykładowo wspólne wyjście na paintball, ściankę wspinaczkową, jazda po profesjonalnym torze samochodowym lub też zabawa w pokoju zagadek.

Przy naprawdę małym budżecie można pokusić się o zorganizowanie wspólnego ogniska, grilla w malowniczym miejscu. Niski nakład finansowy, a jednak gwarantujący pozytywne odczucia wśród pracowników.

Mała impreza firmowa, dlaczego to się opłaca?

Dlaczego warto organizować imprezy firmowe, nawet w mikroprzedsiębiorstwach, gdzie zatrudnienie nie przekracza 10 osób?

Motywacja – Bez wątpienia przygotowanie imprezy firmowej znakomicie może wpływać na motywację pracowników. Pracownicy otrzymują od pracodawcy komunikat, że docenia ich wkład w działanie firmy, co skutkuje wzrostem motywacji do pracy. Imprezy firmowe jasno pokazują, że zakład pracy nie jest tylko miejscem, do którego wpada się na 8 czy 10 godzin, żeby swoje zrobić. Należy jednak mieć na uwadze, że organizacja imprez firmowych w tzw. ciężkich okresach, gdy są duże ilości zamówień, sporo pracy i projektów do zrealizowania, nie jest najlepszym pomysłem.

Utrzymanie pozytywnej atmosfery – Często zdarza się, że relacje pomiędzy pracownikami w małych firmach są na dobrym poziomie. Przygotowanie imprezy firmowej może jeszcze wzmocnić relacje pomiędzy pracownikami lub je odbudować, gdy zachodzi taka potrzeba. Atmosfera na wysokim poziomie jest szczególnie istotna w małych firmach, gdyż w znacznym stopniu wpływa na jej rozwój. Tutaj wszyscy pracownicy są w pewnym sensie od siebie zależni i każdego dnia muszą ze sobą współpracować.

Integracja rodzinna – Duża korporacja, ogromne przedsiębiorstwo to miejsca, gdzie w trakcie imprez firmowych rodzinnych nie ma możliwości pełnej integracji pracowników i ich rodzin. Podczas imprez tego typu, organizowanych w małych firmach, wszyscy razem ze sobą się integrują, co ma późniejsze przełożenie na relacje pomiędzy pracownikami.

Nagroda za wkład w rozwój firmy – Nie ulega wątpliwości, że dla pracowników impreza firmowa, to nic innego jak nagroda za wkład w rozwój firmy. Pracownik widzi, że warto pracować efektywnie, bo pracodawca to docenia.

Impreza firmowa może być dla pracodawców kosztem podatkowym. Mianowicie wydatki na organizację imprezy firmowej można rozliczyć jako koszt podatkowy, pod warunkiem, że jasno zostanie określony cel imprezy, związany z integracją i motywacją pracowników.

Zorganizowanie imprezy firmowej w małej firmie to jedna z lepszych inwestycji. Przy niewielkich nakładach finansowych można przygotować naprawdę udane i owocne spotkanie dla pracowników, które będzie procentowało w późniejszych funkcjonowaniu firmy.

Podziel się