Telefon jest CI potrzebny do pracy? Z tego względu ciągle nosisz przy sobie smartfona służbowego i dodatkowy model do celów prywatnych? A gdyby tak zastąpić dwa urządzenia jednym i korzystać z dwóch numerów jednocześnie? Sprawdź, czym jest Dual SIM i jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania!

Czym jest Dual SIM?

Coraz więcej producentów smartfonów oferuje w swoich urządzeniach rozwiązania Dual SIM – co to oznacza? Że takie urządzenia posiadają 2 sloty na kartę SIM, więc można, korzystając z jednego telefonu, używać jednocześnie dwóch numerów telefonu, nawet innych sieci komórkowych. Telefony z Dual SIM mogą pracować w 3 różnych trybach:

  • tryb pasywny – dzisiaj już rzadko stosowany, ale warto o nim wspomnieć. Aktywna w telefonie jest tylko jedna karta SIM. To, której chcesz używać, musisz samodzielnie ustawić i zmieniać w razie potrzeby,
  • tryb standby – w tym ulepszonym trybie obie karty są aktywne, jednak nie cały czas. Jeśli zaczniesz na którejś karcie SIM korzystać z internetu, wysyłać SMS-y lub nawiązywać połączenia, druga przejdzie na ten czas w stan pasywny, do momentu aż zwolnisz antenę w telefonie,
  • tryb aktywny – w najnowocześniejszych telefonach rozwiązano jednak problem zajmowania anteny przez jedną z kart SIM i wyposażono smartfony w… dwie anteny. Dzięki temu obie karty SIM są przez cały czas aktywne.

Komu przyda się telefon z Dual Sim?

Telefon z Dual SIM to perfekcyjne rozwiązanie dla osób, które korzystają z telefonu komórkowego w pracy. Możesz bowiem umieścić w smartfonie numer prywatny oraz służbowy, a nie będziesz musiał nosić przy sobie dwóch urządzeń. W dobie telefonów, które ledwo mieszczą się w kieszeniach będzie to niezwykle wygodne i pożyteczne. Dodatkowo unikniesz sytuacji, w których będziesz się zastanawiać, która z Twoich komórek aktualnie dzwoni oraz nie zabierzesz przypadkiem ze sobą służbowego telefonu zamiast prywatnego na wyjście ze znajomymi.

Z takiego rozwiązania będą zadowoleni również ci, którzy często wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych. W jednym telefonie będziesz mógł mieć aktywny numer polski oraz kartę z tego kraju, w którym aktualnie przebywasz, co pozwoli Ci uniknąć dodatkowych opłat za dzwonienie z zagranicznych numerów do domu. Jeśli więc planujesz wyjechać za granicę, koniecznie zaopatrz się w smartfon lub telefon komórkowy Dual SIM, taki jak Nokia 3310.

Wady i zalety Dual SIM

Zalet telefonów Dual SIM jest, jak już wcześniej zaznaczyliśmy, całkiem sporo. Przede wszystkim pozwalają one na sporą oszczędność poprzez posiadanie jednego smartfona zamiast dwóch. Ponadto takie rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze na co dzień, niż noszenie przy sobie dwóch urządzeń. Telefony Dual SIM przydają się także osobom przebywającym za granicą. Jednak mają one także swoje wady. Częstym rozwiązaniem w smartfonach jest pozostawienie użytkownikowi wyboru – czy do wolnego slota woli włożyć drugą kartę SIM czy też kartę pamięci. Jeśli więc będziesz chciał używać dwóch numerów jednocześnie, musisz pogodzić się z koniecznością zapomnienia o dodatkowym miejscu do przechowywania na urządzeniu. Drugą istotną wadą jest także zwiększony pobór mocy przy używaniu dwóch kart SIM, co będzie szczególnie uciążliwe w smartfonach o małej pojemności baterii.

Podziel się