Każdy z nas zapewne znalazł się w sytuacji, w której musiał kupić dany towar, ale miał wrażenie, że można to zrobić szybciej, taniej, lepiej. Jak usprawnić proces transakcji? Ile można na tym zaoszczędzić? Czy to na pewno będzie odpowiednie rozwiązanie dla mnie? Na te pytania odpowiedzi udziela doradztwo zakupowe.

Doradztwo zakupowe to stosunkowo świeża propozycja na polskim rynku usług i pośrednictwa, dopiero zyskująca na popularności. Polega ona – w dużym uproszczeniu – na optymalizowaniu kosztów nabycia pożądanego przez przedsiębiorstwo produktu, opracowywaniu i wdrażaniu strategii zakupowej, global sourcingu i zarządzaniu dokumentacją handlową oraz planami zakupowymi.

Oferta kierowana jest tak do szeroko rozbudowanych korporacji, jak i pojedynczych, lokalnych firm, więc każdy przedsiębiorca może zgłosić się do firmy specjalizującej się w systemach zakupowych. Większość doradców zakupowych, jak na przykład OptiBuy (http://optibuy.com/) działa zgodnie z zasadą „co-gdzie-jak”. Polega ona na ustaleniu trzech podstawowych kategorii, którymi kierujemy się podczas zawierania transakcji:

  1. Co Klient chce nabyć?
  2. Gdzie ma miejsce zakup towaru?
  3. Jak dochodzi do zawarcia transakcji?

Pierwszy z punktów pozwala ustalić docelowy produkt, którym zainteresowany jest usługobiorca. Drugi – wskazuje kanały zakupowe, na podstawie którego można zorganizować i budować łańcuch dostaw. Ostatni krok przedstawia okoliczności towarzyszące transakcji – sposób płatności, ilość dostarczanego towaru czy chociażby warunki dostawy.

Na podstawie tych trzech punktów firma wskazuje potencjał optymalizacyjny, co przekłada się na obniżenie kosztów związanych z zamówieniem towaru, poprawienie płynności finansowej przedsiębiorstwa oraz zbudowanie cennych relacji z nowymi partnerami biznesowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko zatrzymujemy część kapitału, tym samym maksymalizując zyski sprzedażowe, ale również rozbudowujemy siatkę kontaktów osobistych i perspektywicznie zarządzamy naszym biznesem.

Istotnymi narzędziami wspierającymi doradztwo zakupowe są aplikacje pozwalające na rozliczenia i zarządzanie koszykiem zakupowym, jak również składaniem zapytań ofertowych czy przystępowaniem do transakcji w trybie aukcji.

Systemy teleinformatyczne pozwalają skutecznie implikować zaproponowane rozwiązania przez doradców zakupowych, co zdecydowanie ułatwi procesy nabycia – od wydania decyzji przez zarządzania dostawą, aż po odbiór i płatność za towary. Warto również zauważyć, iż przeniesienie transakcji na platformy IT pozwoli na skuteczniejszy, szybszy i bezpieczniejszy przesył danych oraz uproszczony system zarządzania zakupami.

Dzięki analizie naszych potrzeb oraz ustaleniu faktycznego rynku docelowego, doradcy zakupowi pozwolą nam zamówić tylko taki towar, który będzie pokrywać się z zapotrzebowaniem firmy, dzięki czemu unikniemy generowania dodatkowych kosztów.

Warto zatem zainwestować i opłacić specjalistów zajmujących się doradztwem zakupowym – poniesione nakłady z pewnością zwrócą nam się z wielokrotnością w perspektywie kilku najbliższych lat.

Podziel się