Na rynku sprzętów domowych jest wiele urządzeń, które uważamy za niezbędne. Do takich możemy zaliczyć wyciskarkę do soków, jednak jaką wyciskarkę wybrać, skoro na rynku jest tak wiele modeli?

W zależności od tego, czy chcesz wyciskać soki z małych owoców, traw i roślin liściastych, potrzebujesz odpowiedniego urządzenia, które sprawi, że sok będzie zawierał wszystko, co najlepsze w owocach.

Rodzaje wyciskarek

Wyciskarki do owoców i warzyw możemy podzielić na elektryczne i ręczne. Wyciskarki ręczne mają niewielki rozmiar i są wygodne w użyciu. Najczęściej używa się ich do wyciskania soków z niedużej ilości produktów, zwłaszcza z warzyw liściastych i ziół.

Zaś wyciskarki elektryczne możemy podzielić na jedno i dwuślimakowe, gdzie ślimaki mogą być ustawione pionowo lub poziomo. Inną kategorię stanowią wyciskarki przeznaczone do wyciskania cytrusów.

Wyciskarki do warzyw – jednoślimakowe

W przypadku wyciskarki jednoślimakowej, występuje ona w dwóch modelach, z ostrzami oraz bez. Te wyciskarki, które zawierają ostrza, pracują zdecydowanie szybciej. Jednak ma to też swoją cenę, gdyż ostrza pozbawiają soku część składników odżywczych. Natomiast pozbawione ostrzy wyciskarki pracują wolniej, ale wyciśnięty sok jest produktem bogatym w witaminy i minerały.

Wyciskarki do owoców ze ślimakiem ustawionym w poziomie

Należy pamiętać, że te wyciskarki są bardzo efektywne, jeśli chodzi o wyciskanie owoców. Dodatkowo jest bardzo prosta w obsłudze i myciu, co często nie jest bez znaczenia. Są to urządzenia wielofunkcyjne, do których możesz dołożyć dodatkowy adapter, który może służyć np. do przygotowywania lodów.

Wyciskarki do owoców i warzyw – dwuślimakowe

Wyciskarka dwuślimakowa zawiera dwa wałki, których działanie uważane jest za lepsze i bardziej efektywne. Sok jaki otrzymujemy z tej wyciskarki jest pełnowartościowym produktem, który zawiera wszelkie właściwości odżywcze, enzymy i witaminy, jakie możemy wycisnąć z warzyw i owoców.

Wadami tego urządzenia jest czas potrzebny do przygotowania soków oraz mycie urządzenia, które może być kłopotliwe. Jednak walory smakowe soku mogą przyćmić wady związane z używaniem wyciskarki dwuślimakowej.

Wyciskarka do cytrusów

Często przy wyborze wyciskarki do cytrusów musimy zwrócić uwagę na pojemność pojemnika do soków, aby nie był zbyt mały. Najlepszy będzie taki pomiędzy 0,5 – 1,0 litra płynu. Istotnym również może okazać się materiał i tworzywo, z jakiego został wykonany. Większość z wyciskarek została wykonana ze sztucznego tworzywa. Zwróć uwagę, aby wyciskarka miała stalowe elementy, które zagwarantują większą trwałość urządzenia.

Artykuł powstał w oparciu o materiały merytoryczne ze strony: MocSokow.pl

Podziel się