Logistyka jest bardzo rozbudowaną branżą, z której korzystają przedsiębiorstwa na całym świecie. Obejmuje wiele kategorii. Jedną z nich jest logistyka magazynowa, zajmująca się kompleksowym i systematycznym przechowywaniem i zarządzaniem różnego rodzaju towarami. Wszystko to bazuje na powierzchni magazynowej i wszystkimi procesami, które tam zachodzą.

Działania podzielone są na kilka faz, zaczynając się od przyjęcia ładunku, a kończąc na opuszczeniu budynku. Ich szczegóły różnią się, w zależności od specyfiki konkretnego asortymentu, a także wytycznych klienta. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat logistyki magazynowej?

Istota logistyki magazynowej

Jest to bardzo istotny proces w każdym przedsiębiorstwie, ponieważ to właśnie logistyka magazynowa wpływa na organizację, zarządzanie i kompletowanie towarów. Kluczowa jest obecność specjalistycznego oprogramowania, a także optymalizacja procesów zachodzących na terenie całego przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem logistyki magazynowej.

Celem tego wszystkiego jest sprawny przepływ towarów od momentu ich nabycia, aż po wysyłkę. Każdy asortyment jest inny, potrzebuje innych warunków przechowywania, a do tego wymagania poszczególnych klientów są różne. Wygląda to niepozornie, ale istnieje szereg spraw, o których musimy pamiętać, aby się w tym nie pogubić.

Jak wyglądają procedury?

Zakres prac w logistyce magazynowej jest rozbudowany. Obejmuje na przykład rozładunki dostaw, załadunki towarów, krótko- i długoterminowe składowanie materiałów, kontrolę jakościową i ilościową, a także przygotowanie do wysyłki.

Wszytko musi być odpowiednio zaplanowane i skoordynowane, aby cały przepływ był płynny i sprawny. Dlatego kluczowa jest tutaj obecność systemów monitorujących, alarmowych, a także przeciwpożarowych. Sam proces magazynowanie zazwyczaj dzieli się na cztery fazy.

Na samym początku pracownicy przyjmują towar, sprawdzając jego ilość i jakość, następnie dochodzi do składowania. Trzecią częścią jest proces kompletacji zamówienia, a ostatnią wydanie towarów do odbiorcy. Wszystko jest tutaj istotne.

Jak poprawić efektywność?

Oczywiście każdej firmie zależy na jak największej efektywności logistyki magazynowej. Zwiększa to możliwości produkcyjne, a zarazem sprzedażowe. Tworzone są nowoczesne systemy, aby usprawnić ten proces, a także wykorzystywany jest coraz nowocześniejszy sprzęt.

Wózki widłowe -elektryczne, spalinowe, hybrydowe, ręczne; platformy podnoszące, wózki systemowe czy inne. Różnorodność sprzętu umożliwia pracę w niemal każdym środowisku. Asortyment jest różny, wymaga odpowiedniego podejścia, a także przechowywania. Tylko w taki sposób magazynowanie będzie skuteczne i zapewni zadowolenie klientów.

Podziel się