Osoby, które decydują się na kupno mieszkania, najczęściej finansują ten zakup przy pomocy kredytu hipotecznego. Nie jest to jednak jedyna możliwość – obok niej istnieje kilka alternatywnych rozwiązań, między innymi leasing nieruchomości. Na czym polega ta metoda finansowania? Jak kupić mieszkanie na leasing?

Leasing mieszkań

Leasing nieruchomości to rozwiązanie, które łączy w sobie cechy charakterystyczne dla długoterminowego wynajmu oraz kupna mieszkania na kredyt. Podobnie, jak w przypadku kredytu hipotecznego, leasingobiorca zobowiązany jest do regularnego opłacania rat za mieszkanie. Niemniej jednak właścicielem nieruchomości staje się on dopiero po spłaceniu wszystkich rat leasingowych – zanim to nastąpi, jego prawo do mieszkania podobne jest do tego, które przysługuje najemcy.

Leasing nieruchomości w praktyce

Procedura leasingowa rozpoczyna się od wybrania przez zainteresowanego odpowiedniego mieszkania i złożenia przez niego wniosku o leasing – do banku lub innej instytucji finansowej (jak na przykład towarzystwo leasingowe). Leasing nieruchomości wymaga zwykle wniesienia wkładu własnego, chociaż nie jest to regułą. W umowie leasingowej określa się czas trwania zobowiązania oraz wysokość miesięcznych rat.

Po podpisaniu umowy, leasingobiorca może wprowadzić się do mieszkania i traktować je na równi ze swoją własnością, chociaż w rzeczywistości nie należy ono do niego, a do leasingodawcy, czyli podmiotu, który finansuje przedsięwzięcie, na przykład banku. Dopiero po zakończeniu okresu leasingu możliwe jest przeniesienie własności mieszkania na leasingobiorcę.

Leasing a zakup mieszkania na kredyt

Najważniejszą zaletą leasingu jest możliwość zakupu mieszkania bez posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Z tego powodu, po rozwiązanie to sięgają osoby, którym bank odmówił przyznania kredytu hipotecznego, np. single o niskich lub nieregularnych dochodach czy osoby o złej historii kredytowej.

Wśród wad leasingu nieruchomości wymienia się przede wszystkim:

  • małą dostępność oferty leasingowej na polskim rynku nieruchomości – zwykle ogranicza się ona do pojedynczych inwestycji i tym samym znacznie ogranicza możliwości wyboru;
  • znacznie wyższe koszty niż w przypadku finansowania kredytem hipotecznym;
  • ryzyko związane z upadłością leasingodawcy, będącego formalnym właścicielem mieszkania przez cały okres finansowania – w takiej sytuacji leasingobiorca może utracić nieruchomość na rzecz syndyka.

Jak kupić mieszkanie na leasing?

Decydując się na leasing nieruchomości, należy wyjątkowo dokładnie przyjrzeć się instytucji finansowej, z którą zawierana jest umowa leasingowa. Szczególną uwagę należy poświęcić temu, jak długo firma obecna jest na rynku, czy cieszy się dobrą opinią i jak wysoki jest jej kapitał zakładowy. Instytucja leasingowa powinna budzić zaufanie klienta pod każdym względem – w końcu musi mieć on pewność, że utrzyma się ona na rynku przez cały okres umowy leasingowej, czyli co najmniej kilkanaście lat.

Leasing nieruchomości w Polsce nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Klienci niechętnie decydują się na ponoszenie ryzyka i niedogodności, jakie wiążą się z umową leasingową. Z tego względu niekwestionowanym liderem wśród metod finansowania zakupu nieruchomości pozostaje kredyt hipoteczny.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

Podziel się