Teren budowy to miejsce, w którym sporo się dzieje. Przewija się tutaj masa ludzi, a także pracują głośne maszyny, co sprawia, że nietrudno tutaj o wypadek. Nic więc dziwnego, że każda osoba przebywająca na budowie, nawet na krótko, zobowiązana jest do założenia kasku ochronnego.

Czy jednak wiesz, że kolory kasków mają swoje znaczenie i nie bez przyczyny jedni zakładają żółte, a inni białe? Jeśli chcesz dowiedzieć się, co one oznaczają, sprawdź nasz artykuł. Zapraszamy!

Poznaj znaczenie kolorów kasków

Kaski ochronne BHP, które w ofercie ma każdy sklep z odzieżą roboczą np. Centrumbhp.pl mają za zadanie nie tylko chronić pracowników przed ewentualnymi zagrożeniami, ale też pozwalają rozpoznać pracownika ze względu na obowiązki, jakie on pełni.

Na terenie budowy obowiązują trochę inne przepisy niż wewnątrz niektórych zakładów, gdzie kolor kasku zależy od przepisów i ustaleń góry. Na placu budowy każdy z kolorów – a jest ich 7 w przypadku kasków ochronnych – jest ściśle przypisany konkretnym funkcjom. Jakie znaczenie mają kolory kasków na budowie?

Poniżej garść informacji, które warto zapamiętać. Biały kask przyporządkowany jest najważniejszym osobom na budowie. Widząc osobę w takim kolorze kasku na budowie, wiesz, że masz do czynienia z kierownikiem budowy, inspektorem nadzoru bądź inżynierem. Pomarańczowy kask przypisany jest geodetom.

To osoba, która zajmuje się wykonywaniem pomiarów działek oraz gruntów. Odpowiedzialna jest także za przygotowanie koniecznej dokumentacji, bez której nie może się obyć żaden projekt. Z kolei niebieski kask noszą pracownicy wykonujący swoją pracę na wysokościach.

Ten kolor jest także przypisany energetykom, elektrykom i operatorom wszelkiego rodzaju urządzeń. Żółty kask zakładają pracownicy fizyczni, z kolei zielony – BHP-owcy. Na koniec został jeszcze kask w kolorze czarnym.

Ten z kolei przypisany jest architektom bądź inspektorom nadzoru budowlanego. Osoby na tych stanowiskach czuwają nad prawidłowym działaniem budowy i tym, aby wszystkie prace były wykonywane zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem i zatwierdzonymi ustaleniami i planami.

Kolory kasków w praktyce

Mogłoby się wydawać, że skoro kolory kasków ochronnych przypisane są do konkretnych stanowisk, to znalezienie pracownika pełniącego konkretną funkcję, nie nastręcza żadnego problemu. Trzeba mieć jednak świadomość nie na każdej budowie, w szczególności, gdy ekipa budowlana składa się z dziesiątek osób, udaje się zachować ład.

Czasami nie ma akurat kasku o takim kolorze, jakiego potrzebujemy i wtedy wzięty zostaje ten kas, który jest dostępny. Z tego powodu dobrze jest dowiedzieć się i zapamiętać osobę, z którą będziemy często współpracować. Dzięki temu łatwiej ją będzie nam znaleźć na terenie budowy.

Podziel się