Teatr jest rozrywką, która liczy sobie już przeszło 2 tysiące lat, ale nadal zabawia rzesze widzów. Chyba każdy z nas co najmniej jeden raz w życiu miał okazję być w teatrze. Jak to wszystko się zaczęło?

Początków teatrów należy przede wszystkim dopatrywać się w starożytnej Grecji, a dokładnie w wydarzeniu nazywanym Wielkie Dionizje, które miało miejsce w połowie VI wieku przed naszą erą. To wtedy z religijnych procesji narodził się w Grecji jeden z trzech rodzajów literackich – dramat. Wielkie Dionizje doprowadziły do wykształcenia się podgatunku nazywanego tragedią, natomiast Dionizje Małe – komedii.

Aktor teatralny po raz pierwszy wystąpił na scenie w 534 oku przed naszą erą – wprowadził go grecki poeta i aktor, twórca tragedii Tespis. Dwóch autorów wprowadził na scenę Ajschylos, natomiast trzech – Sofokles, dlatego też w starogreckim teatrze nie pojawiało się na scenie więcej niż trzech aktorów. Występowali oni w kolorowych maskach, które stanowiły odzwierciedlenie granej postaci.

Na przestrzeni wieków teatr przechodził różne przeobrażenia, między innymi w średniowieczu popularne były misteria i inne dramaty liturgiczne, w okresie nowożytnym ważną postacią był Szekspir, a także rozwiał się teatr elżbietański. W XX wieku z kolei przybierał formy surrealistyczne czy impresjonistyczne.

Dzisiaj teatr jest już znacznie bardziej zróżnicowany, ale nadal czerpie pełnymi garściami ze swoich bogatych dziejów. Wystarczy tylko spojrzeć na repertuar teatrów, aby przekonać się, że jest w czym przebierać. To zarówno sztuki wpisujące się w najnowsze nurty, w tym te podejmujące ważne społecznie pytania, ale również obserwuje się powrót do korzeni teatru. Nadal grane są sztuki znane sprzed lat, chociażby „Dziady” Mickiewicza. Również repertuar teatrów obejmuje komedie, dlatego wtedy, gdy szuka się pomysłu na spędzenie czasu w przyjemnej atmosferze, wizyta w teatrze komediowym również może być strzałem w dziesiątkę.

Z aktualnymi repertuarami można zapoznać się przez internet. Bilety na większość spektakli także można kupować on-line.

Podziel się