Czy mały, nadbałtycki kraj może w jakikolwiek sposób przyciągnąć do siebie zagranicznych inwestorów? Estonia od lat pokazuje, że jest to jak najbardziej możliwe! Otworzenie firmy w Estonii ma wiele zalet, poznaj pięć najważniejszych powodów, dla których dobrze to zrobić!

Gdzie założyć firmę?

Większość osób wychodzi z założenia, że najlepszym wyborem jest założenie firmy w miejscu zamieszkania. Niekoniecznie jednak jest to najbardziej optymalny wybór. Dużą zaletą zakładania firmy w Estonii jest fakt, że podobnie jak Polska, należy ona do Unii Europejskiej, więc działalność można prowadzić tam bez żadnych problemów! To nie jedyny powód do założenia tam własnej firmy.

1. Wcale nie musisz jechać do Estonii.

Prowadzenie firmy w Estonii nie jest równoznaczne przeprowadzce, więc jest to opcja z której mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. To doskonała wiadomość dla osób, które chcą korzystać ze wszystkich zalet prowadzenia firmy w Estonii, a przy tym chcą nadal zamieszkiwać w Polsce.

Złożenie wniosku o e-Rezydencję można załatwić online, będzie konieczna jedynie wymagana wizyta w Ambasadzie Estonii w Warszawie, podczas której będzie można odebrać dokumenty.

2. Załatwienie formalności online.

– Założenie firmy w Estonii odbywa się online. To ogromne ułatwienie dla każdego przedsiębiorcy – mówi właściciel firmy firmawestonii.pl

Nie tylko samo założenie, ale też wiele innych formalności można załatwić bez wychodzenia z domu, korzystając po prostu z dostępu do sieci! Ta cecha jest unikatowa nie tylko w skali Europy, ale wręcz całego świata, niewiele państw bowiem udostępnia taką możliwość przedsiębiorcom. Przez internet można złożyć wniosek o e-Rezydencję, czy też założyć konto bankowe. Większość Estończyków ma dostęp do szybkiego internetu, więc z sieci korzystają praktycznie osoby w każdym wieku. Co ważne, to na odpowiedź na wnioski złożone przez internet wcale nie trzeba czekać dłużej! Estońskie urzędy zazwyczaj pracują bardzo sprawnie i w zaledwie kilka dni otrzymuje się odpowiedź.

3. Uniknięcie płacenia składek ZUS.

Konieczność płacenia comiesięcznych składek ZUS jest bolączką dla wielu małych firm i ich właściciele szukają sposobów na to, aby nie ponosić opłat z tego tytułu. Korzystając z możliwości, jakie daje założenie firmy w Estonii, można zapomnieć o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – firma zarejestrowana zagranicą nie podlega bowiem kontroli ZUS.

W Estonii wybrać można jeden z kilku rodzajów prowadzenia działalności. Dostępne są rozwiązania, które można utożsamiać z polską działalnością jednoosobową, a także spółkami.

4. Otwarcie na nowe pomysły.

Estońska polityka skierowana jest na otwartość i zachęcanie przedsiębiorców do inwestowania w tym kraju. Programy takie jak Startup Visa są doskonałym przykładem na wprowadzenie teorii w życie – Estonia oferuje osobom spoza UE otrzymanie wizy, jeśli mają dobry pomysł na biznes u pragną go zrealizować właśnie nad Bałtykiem.

To nie jedyny aspekt otwartości. Także osoby z Unii Europejskiej, które otwierają firmę w Estonii, mogą liczyć na atrakcyjne programy, dzięki którym mogą zdobyć wsparcie merytoryczne oraz dofinansowanie.

5. Proste podatki.

Przejrzysty system podatkowy sprawia, że Estonia jest idealnym miejscem dla wszystkich osób, które mają dość skomplikowanych przepisów podatkowych. Estoński system działa sprawnie, a co najważniejsze – dochód nie jest podwójnie opodatkowany. Podatek płaci się jedynie w momencie wypłaty dochodu, jeśli jednak pozostaje on na koncie firmowym, to nie trzeba płacić od niego podatku.

Estonia stawia na innowację i zwiększenie liczby nowoczesnych firm, dlatego też pieniądze, które wydawane są na rozwój działalności, nie podlegają opodatkowaniu.

Podziel się