Witam Was serdecznie z tej strony Wojciech Wesołowski jest to drugi odcinek mojego podcastu ” eMarketing przy Kawie” , gdzie rozmawiamy na temat emarketingu, rozwoju osobistym i zarabianiu w sieci. Dzisiejszy odcinek ma tytuł Crowdfunding. Patronem dzisiejszego odcinaka jest Krystian Zych z bloga JakZrobicPodcast.pl .

 

Listen to „Realizuj marzenia dzieki -Crowdfundingowi” on Spreaker.

Zanim jedna przejdziemy do głównej treści dzisiejszego odcinka chciałbym Wam bardzo, bardzo serdecznie podziękować za miłe słowa dotyczące pierwszego odcinka, który nagrałem. Jak wiecie, jest to moja pierwsza przygoda w ogóle z nagrywaniem audio, z nagrywaniem podcastów czy odcinków w takiej formie audio. Nigdy w życiu nie miałem do czynienia z obróbką dźwięku czy pracą z dźwiękiem, są to moje pierwsze kroki.

Bardzo Wam dziękuję za uwagi i wskazówki w jaki sposób robić to lepiej.

Jeśli macie tylko jakieś uwagi albo możecie mi pomóc przy nagrywaniu, zwiększać jakość moich nagrań – serdecznie Was zapraszam do zostawienia komentarza. A ten odcinek zobaczycie na pewno na mojej stronie wojciechwesolowski.pl/2. To tyle, jeśli chodzi o wstęp i podziękowania. Teraz przejdźmy do tematu crowdfundingu.

Czym jest crowdfunding?

Jest to forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tego projektu zorganizowana. Taki projekt czy przedsięwzięcie jest finansowane poprzez duże liczby drobnych jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane tym projektem. To była definicja crowdfundingu, jeśli chodzi o Wikipedię.
A teraz Wam powiem, czym dla mnie osobiście jest crodwfunding, co on dla mnie znaczy.

Dla mnie osobiście crowdfunding jest taką możliwością, gdzie mogę realizować swoje cele i swoje marzenia poprzez właśnie zbiórkę społecznościową.

Jak już wspominałem w pierwszym odcinku, od ponad 6 lat zajmuję się marketingiem internetowym, od ponad 2 lat jest to mój jedyny etat, którym się zajmuję. Postanowiłem sobie któregoś dnia, że chciałbym przetestować w ogóle, czy da się zebrać wśród mojej społeczności jakiekolwiek środki na realizację jakichkolwiek planów. Gdy już postanowiłem, że chcę w przyszłości nagrywać podcasty, postanowiłem w mojej grupie społecznościowej poszukać osoby, które wspomogą mnie przy realizacji tego planu. A wręcz pomogą mi współfinansować te przedsięwzięcie bym mógł nagrywać te audycje, bym mógł nagrywać swoje podcasty.

O tym, jak to zrobiłem powiem za chwilę.

Zanim jednak pokażę Wam swoje wyniki, jeśli chodzi o crowdfunding i zbiórki, chciałbym porozmawiać na temat miejsc czy portali, gdzie możecie w Polsce w ogóle zdobyć więcej informacji o crowdfundingu, a także zbierać na swoje plany i na swoje marzenia.
Wyróżniłem trzy portale, które są najbardziej popularne w Polsce. Pierwszy to jest http://PolakPotrafi.pl Tu przykładem był dobry mój znajomy, który postanowił w ten sposób współfinansować tworzenie pewnej aplikacji. Udało mu się zrealizować te marzenie. W ciągu 3 miesięcy społeczność PolakPotrafi dała mu środki na to, aby mógł realizować ten plan. A on w zamian za to finansowanie po prostu dał im dostęp do tej aplikacji o wiele wcześniej. A także zapewnił ich, że ci twórcy, którzy współfinansowali udział w tym projekcie, zawsze będą mieli aktualną wersję. Jeśli wejdą wersje płatne to będą mieli zawsze dożywotnio wersję za darmo. W ramach tego, że mu w tej chwili pomogli zrealizować te marzenie.
Kolejnym takim miejscem jest http://zrzutka.pl, gdzie możecie zbierać na dosłownie każdy cel – od tego, że chcecie sobie kupić rower po tego, że chcecie wyjechać i podróżować dookoła świata. Oczywiście, musicie to jakoś fajnie uzasadnić, żeby ludzie chcieli Was wspierać, a także sami się troszeczkę przyłożyć do promocji Waszych marzeń i realizacji celów.
Ale przykładem też jest mój znajomy, który miał fundację, która była non profit, która zajmowała się rozwojem osobistym i postanowił właśnie na Zrzutce zebrać środki na to, by móc kupić krzesła do sali konferencyjnej. Z tego co pamiętam, udało mu się zrealizować ten cel w jakichś tam procentach. Więc to też jest taka pomoc w której możecie współfinansować pewne fajne rzeczy, pewne akcje w internecie.
Jeśli obserwujecie różne ciekawe akcje crowdfundingowe to na pewno warto wspomnieć o takiej akcji, którą prowadził Michał Wawrzyniak. Tutaj muszę dodać jeszcze jeden portal w Polsce, gdzie możecie uzyskać więcej informacji – właśnie tam Michał zbierał środki finansowania to jest portal wspieram.to. Michał Wawrzyniak robił taką akcję Hejtoholik, gdzie właśnie dzięki datkom różnych osób, różnych organizacji zebrał ponad 600 tysięcy złotych na to, by jeździć po Polsce z takim cyklem swoich seminariów, cyklem swoich szkoleń na temat hejtu w sieci. Był to bardzo fajny cykl. Z tego cyklu też później została napisana książką, którą możecie kupić. Książka jest dostępna w Empiku. Jeszcze raz powtórzę tytuł – Michał Wawrzyniak „Hejtoholik”.
Kolejnym projektem o którym warto wspomnieć jest na pewno projekt Biblia Audio. Ten projekt znajdziecie pod adresem http://bibliaaudio.pl . Czym się różni Biblia Audio od nagrania normalnej Biblii? Tym, że jest ona realizowana w formie słuchowiska radiowego. Jest to przepiękne słuchowisko. Ja osobiście nie jestem zbyt religijny, ale zasłuchuję się w tej realizacji. Szczególnie, że biorą w niej udział różni przecudni nasi artyści, nasi aktorzy, więc warto przyjrzeć się temu projektowi. Serdecznie Wam go polecam.
Tyle, jeśli chodzi o fajne przykłady. Uwierzcie, w internecie jest ich mnóstwo bardzo ciekawych przykładów crowdfundingu. Proponuję Wam byście przejrzeli te portale i zobaczyli na co potrafią ludzie zbierać i jakie potężne kwoty potrafią pozyskiwać od internautów.

Ja w ramach testu postanowiłem też poszukać możliwości, by współfinansować swoje pragnienia i marzenia.

Między innymi takim marzeniem była realizacja właśnie odcinków podcastów czy realizowanie takich audycji. Ja wybrałem osobiście jeszcze kolejny portal, który się nazywa Patronite – jest to portal bardziej dla twórców, bardziej dla blogerów, vlogerów czy podcasterów. Postanowiłem spróbować sił zbierając tam fundusze. Postanowiłem skupić się przy tej zbiórce jedynie na osobach, które znają mnie na Facebooku i poprosić ich o drobne dotacje.

Co mi się udało? Co uzyskałem do tej pory?

Na pewno moją zbiórkę znajdziecie na stronie http://patronite.pl/wojciechwesolowski, gdzie możecie dokładnie zobaczyć ile środków zebrałem. Ja mam w tej chwili sześciu patronów, czyli sześć osób daje mi comiesięczne dotacja. Jest to dotacja w kwocie 120 złotych. Wcześniej troszeczkę było więcej osób, ale te osoby się wycofały, wykorzystały możliwości, które im dałem do promocji siebie na moich blogach i później zrezygnowały z tej subskrypcji. Jest to subskrypcja dobrowolna, więc każdy ma w każdym momencie prawo do wyłączenia takiej subskrypcji. Ale do tej pory suma środków, jakie udało mi się zebrać to była to kwota 2038 złotych.
Jeśli na przykład ktoś myśli na ten temat, że okej, chciałbym kupić sobie fajny mikrofon, ale nie mam z czego go sfinansować – myślę, że za 2038 złotych już można zrobić taki zakup. Ja akurat używam mikrofonu Blue Yeti, który też między innymi współfinansowała mi firma z którą współpracuję. Postanowiłem w 100% znaleźć możliwość, by były współfinansowane te odcinki. Jak widzisz, udało mi się.

Ktoś pomyśli – co mogę zrealizować z kwotą 120 złotych?

To jest śmieszna kwota. Na przykład zapłacić za serwer do trzymania plików audio, wykupić sobie abonament, żeby mieć lepsze statystyki, więcej miejsca lub na przykład, tak jak w moim przypadku, opłacam swój własny serwer, opłacam autoresponder i to zapewnia mi w 100% utrzymanie moich blogów, moich stron. Bardzo fajna rzecz? Myślę, że tak, myślę, że się warto zainteresować.
Ja skupiłem się tylko i wyłącznie na społeczności, którą mam na Facebooku – nie wysyłałem tego do list mailingowych, nie wysyłałem tego nigdzie indziej. Po prostu postanowiłem na Facebooku poprosić kilka osób czy poprosić znajomych, później na priv o to, aby wsparli tą moją akcję jakimiś drobnymi datkami.

U mnie na przykład najniższy datek, jaki możesz dać to jest około 5 złotych. Oczywiście, masz wtedy podziękowanie. Jeśli dasz 10 złotych to na przykład wyślę ci podziękowanie listem zwykłym, napiszę do Ciebie piękny list i podziękuję Ci serdecznie. Jeśli dasz wyższe datki, na przykład będziesz mógł skorzystać z mojego zaplecza pozycjonerskiego czy mojej wiedzy na temat marketingu. Wtedy nawiązuje się taka współpraca. Można też za kwotę na przykład 50 złotych być patronem takiego odcinka podcastu, jak dzisiaj. Czyli jeśli na przykład decydujesz się, że co miesiąc dasz mi 50 złotych to w jednym z odcinków będziesz tzw. patronem odcinka.
Fajna rzecz? Myślę, że fajna, bo takie odcinki podcastu zostają na stałe w internecie, ja jeszcze z takiego podcastu robię wpis na blogu, czyli wyciągam cały tekst danego materiału do tego, aby zrealizować wpis na blogu. Kolejną rzeczą, którą robię z takim plikiem audio to zamieniam go na formę video i umieszczam też na swoim kanale na YouTube.
Żeby teraz pokazać trochę statystyki – ja dopiero zacząłem robić podcasty, ale już z dwóch źródeł, czyli ze strony, gdzie mam statystyki ile osób odsłuchało mój podcast – było to ponad 90 osób. Na mojej stronie, jeśli chodzi o kanał YouTube kolejne osiemdziesiąt parę osób obejrzało to w formie video. Czy to jest duża promocja? Nie wiem – dla jednego duża, dla innych nieduża. Patrz, że ten podcast i materiał video zostaną tam na wieczność.

Patrz, że moje wpisy na blogu zostaną u mnie na wieczność. A dopiero minęło niecałe 6 dni od ukazania się poprzedniego odcinka, a już jest taka oglądalność. Więc docelowo może to być kilka tysięcy osób, które usłyszało o Tobie, usłyszało na przykład o Twoim blogu lub przeczytało lub weszło na Twojego bloga. Dzięki temu, że masz wpis u mnie na stronie masz też link do swojego bloga, który też fajnie działa, jeśli chodzi o pozycjonowanie strony, więc tutaj tych przywilejów jest bardzo dużo.
Okej, czas troszeczkę podsumować. Mam nadzieję, że zainteresowałem się crowdfundingiem. Mam też cichą nadzieję, że masz gdzieś w głowie wspaniałe plany czy wspaniałe cele, które chciałbyś zrealizować.
Moja rada jest taka – nie bój się wyjść przed szereg i nie bój się poprosić swoich znajomych o to, by pomogli Ci w realizacji tych celów właśnie poprzez crowdfunding. Być może w taki sposób zrealizujesz swoje marzenia lub ukryte plany. I żeby ci jeszcze tak troszeczkę pokazać, jaka jest w ogóle siła crowdfundingu, jak sobie wejdziesz na stronę Patronite, jest mój ulubieniec – Krzysztof Gonciarz, który jest rekordzistą, jeśli chodzi o taką zbiórkę społecznościową dotowaną comiesięcznymi dotacjami.

Jak myślisz, jaka to może być kwota miesięczna?

Zastanów się zanim wejdziesz na tą stronę. Okej, masz w głowie jakąś liczbę? No to teraz Ci powiem pewne fakty. Krzysztof na swoje projekty, na swoje wspaniałe materiały video zbiera co miesiąc dotację w wysokości 19 910 złotych. W takiej formie szczytowej było to ponad 20 tysięcy złotych comiesięcznej dotacji. Tak, dobrze słyszysz. Są to kwoty, które Krzysztof otrzymuje co miesiąc od swoich fanów. Żeby też ci powiedzieć, do tej pory on zebrał ponad 240 tysięcy na realizację swoich planów i marzeń. Czy warto się zainteresować crowdfundingiem? Myślę, że tak.

To tyle na dzisiaj. Zapraszam Cię serdecznie na kolejne odcinki i do usłyszenia, cześć! Z tej strony Wojciech Wesołowski, „eMarketing przy kawie”.

Podziel się