Inwestowanie w nieruchomości jest jednym z najbardziej atrakcyjnych metod zarobku, zwłaszcza gdy zakupiony lokal chcemy następnie wynająć. Jednak zanim zaczniemy czerpać korzyści pieniężne z wynajmu mieszkania, musimy wpierw zainwestować niemałą kwotę, często posiłkując się kredytem hipotecznych. Zatem na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?

Jedne mieszkania są bardziej atrakcyjne od innych, a co za tym idzie – koszt wynajmu również może być dużo wyższy. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o to, czy lokal jest urządzony nowocześnie czy bardziej przypomina czasy PRL-u. Jak można się domyśleć, za mieszkanie zaaranżowane w stylu nowoczesnym możemy zażyczyć więcej pieniędzy – w końcu luksus ma swoją cenę. Jednak nie tylko to wpływa na atrakcyjność nieruchomości…

Lokalizacja

Kupując mieszkanie musimy wziąć dwie lokalizacje pod uwagę – miasto (najlepiej blisko naszego miejsca zamieszkania, by ewentualne odwiedziny u lokatorów nie były zbyt uciążliwe) oraz dzielnicę. Mieszkanie będziemy mogli wynająć drożej w dużych miastach z potencjałem akademickim i biznesowym. Decydując się na dzielnicę, musimy zastanowić się nad tym, komu chcemy wynająć mieszkanie. Rodziny z dziećmi będą preferować spokojne osiedla, wokół których będą znajdować się atrakcyjne obiekty użyteczności publicznej (np. przedszkola, szkoły, parki). Gdy chcemy, by w naszym mieszkaniu zamieszkali studenci lub młodzi dorośli, lepszym wyborem będzie centrum miasta i jego najbliższe okolice.

Powierzchnia mieszkania

Wielkość mieszkania również zależy od grupy docelowej w postaci przyszłych lokatorów. Studenci szukają przeważnie pokoi, gdyż jest to dla nich o wiele tańsza opcja, niż wynajmowanie na przykład kawalerki. Dlatego jeśli chcemy wynajmować mieszkanie studentom, warto zainwestować w kilkupokojową nieruchomość. Większym mieszkaniem zainteresują się również rodziny z dziećmi. Dla par lub bezdzietnych małżeństw wystarczający będzie lokal dwupokojowy lub większa metrażowo kawalerka. Z kolei osoby pracujące, nie będące w związku, najchętniej wynajmą niewielką kawalerkę lub garsonierę.

Budynek

Chcąc wynajmować mieszkanie przez dłuższy okres czasu, na przykład przez 20-30 lat (niekoniecznie temu samemu lokatorowi lub lokatorom), musimy wziąć pod uwagę wiek i kondycję nieruchomości. “Gdy myślimy o długoletniej inwestycji wynajmu lokalu, najlepiej zainwestować w nieruchomości z rynku pierwotnego. Będzie można wówczas czerpać z nich zysk przez długie lata” – mówi pracownik Ronson Development. Decydując się z kolei na kupno mieszkania z rynku wtórnego, mającego już “na karku” kilkadziesiąt lat, może się okazać, że po jakimś czasie popadnie w ruinę, a jego wartość – a tym samym cena najmu – spadnie na łeb, na szyję. Oczywiście, aby ratować inwestycję, możemy podjąć się remontów, jednak warto przemyśleć, czy rzeczywiście jest to opłacalne.

Reasumując, gdy myślisz o kupnie mieszkania na wynajem, musisz postawić sobie na początku pytanie: komu chcesz je wynająć, gdyż od tego zależy metraż, na jaki powinniśmy się zdecydować. Największy zwrot z inwestycji będziemy mieli, posiadając lokal w dużym mieście, a także w dobrze skomunikowanym obszarze lub w centrum.

Podziel się