Czy słyszeliście kiedyś o zawiesiach transportowych? Oczywiście chodzi o zawiesia, które wykorzystuje się w branży transportowej i można je zobaczyć jako element uzupełniający wyposażenie dźwigów i żurawi. Za ich pomocą można zrealizować podnoszenie, przenoszenie, ogólnie ujmując – transport na różne odległości.

Zawiesia transportowe są niezbędne w przypadku transportu towarów, maszyn czy innych ładunków, które charakteryzują się różnymi kształtami czy wielkością. Za pomocą dobrze dobranych zawiesi można dużo precyzyjniej podnosić i opuszczać ładunek oraz realizować transport na różne odległości.

Rodzaje zawiesi i ich podział

Możemy wyróżnić najbardziej podstawowy podział zawiesi na zawiesia linowe z lin stalowych oraz pasowe. Zawiesia z lin stalowych to wysoka trwałość, bardzo duża uniwersalność, duży zakres dopuszczalnych obciążeń roboczych, możliwość regulacji długości cięgien, odporność na ostre krawędzie, a także naprawdę wysoka trwałość.

Wybierając zawiesia z lin stalowych należy pamiętać o tym, by w środowisku kwaśnym stosować zawiesia klasy 4, dzięki czemu uniknąć można skruszenia materiału czy wydłużania się lub nawet zerwania zawiesi.

Wybór zawiesi pasowych to możliwość opasania ładunku, większa wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne, możliwość wykorzystania tego typu zawiesi przy wrażliwych ładunkach, ponieważ dzięki pasom można rozłożyć ciężar ładunku na dużo większej powierzchni.

Tego typu zawiesia transportowe doskonale sprawdzą się w przypadku ładunków o malowanej powierzchni, którą można łatwo zarysować i uszkodzić. Zawiesia pasowe to także miękkość, elastyczność i lekkość.

Warto podkreślić, że zawiesia transportowe, które wykorzystywane są przez firmy oferujące usługi dźwigowe, różnią się także sposobem zakończenia.

Zawiesia cięgnowe to takie, które wykonane są z jednego bądź kilku kawałków łańcucha bądź pasa, zakończone są zwykle rozbieralnym ogniwem, a po drugiej stronie zakończeniem pozwalającym na podczepienie ładunku do przeniesienia.

Zawiesia wężowe pasowe to takie, w których występuje obwód zamknięty. Do ich wykonania używa się pasów poliestrowych ze specjalnym rękawem zabezpieczającym. Ważą niewiele, ale nie przeszkadza to w tym, by były wytrzymałe i elastyczne.

Zawiesia pętlowe mają kształt pętli o zamkniętym obwodzie. Ogniwo zbiorcze służy do ich połączenia, a wykorzystywane są najczęściej do transportu długich elementów lub ładunków o okrągłym kształcie.

Zawiesia o zamkniętym obwodzie, czyli jedna pełna pętla, stosowane są wtedy, gdy aby podnieść ładunek wymagane jest zaciągnięcie pętli.

Zawiesia transportowe w usługach dźwigowych

Zawiesia stosowane są w usługach dźwigowych, a więc służą do uzupełnienia wyposażenia dźwigów i żurawi budowlanych. Za pomocą dobrze dobranego zawiesia można realizować przenoszenie bardzo dużych ładunków na zróżnicowane odległości. Właśnie dlatego firmy, które oferują usługi dźwigowe, korzystają z tego typu osprzętu dodatkowego bardzo często.

Każda z takich firm doskonale wie jak obliczyć maksymalny ciężar ładunku dla danego rodzaju zawiesia, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo nie tylko samego ładunku, ale i dźwigu czy żurawia oraz osób wykonujących pracę w pobliżu realizowanego transportu. Bardzo ważne jest to, by zawsze wykorzystywać zawiesia, które spełniają normy bezpieczeństwa i są w 100% zdatne do użytku.

Źródło: https://www.podnosimy.pl/news/jak-dobrac-zawiesia-transportowe/

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Podziel się