Jeśli byłeś uczestnikiem wypadku, pamiętaj, że możesz ubiegać się o odszkodowanie. Wysokość rekompensaty będzie zależała od wyceny samochodu. Może się jednak zdarzyć, że wartość samochodu według ubezpieczyciela będzie różniła się od ceny rynkowej pojazdu. Co stanie się w takiej sytuacji?

Wartość samochodu – jak wycenić?

Ubezpieczający zobowiązany jest do tego, aby dokonać wyceny samochodu. Podjęta decyzja będzie zależała m.in. od jego rocznika, marki i modelu. Nie bez znaczenia jest także wyposażenie fabryczne, przebieg, zużycie auta, a także dodatkowe wyposażenie np. radio.

Należy pamiętać o tym, aby zawsze sprawdzić wartość samochodu zaproponowaną przez ubezpieczyciela. Można również dokonać wyceny na własną rękę i zlecić ją wybranemu rzeczoznawcy.

Wycena nowego samochodu

W przypadku nowego samochodu, sytuacja jest klarowna. Wycena auta zależy od wartości zapisanej na fakturze. Ubezpieczyciele często biorą również pod uwagę wartość zakupu. Dzieje się tak m.in. wówczas, gdy od czasu wystawienia faktury nie upłynie więcej niż 6 miesięcy, od daty zakupu przebieg nie będzie większy niż 10 tys. km, auto nie zostało w żaden sposób uszkodzone od momentu zakupu, czy też wtedy, gdy cena fabryczna pojazdu nie zostanie obniżona.

Wycena samochodu używanego

Wartość używanego auta jest najczęściej ustalana we współpracy ze specjalnymi firmami, które posiadają i na bieżąco uzupełniają bazy danych o pojazdach znajdujących się na rynku. W tego typu bazach zostają one uporządkowane pod względem marki, modelu oraz roku produkcji. Podawane są także: rodzaj nadwozia, pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa, czy też cena sprzedaży samochodu.

Zawyżenie i zaniżenie wyceny samochodu

Zdarza się, że właściciele pojazdów decydują się na tzw. nadubezpieczenie (ubezpieczenie samochodu na sumę wyższą niż jego wartość) lub niedoubezpieczenie (ubezpieczenie na sumę niższą niż rzeczywista wartość), mając nadzieję, że okaże się to dla nich korzystne. Sądzą, że przy zawyżonej wartości otrzymają większe odszkodowanie lub przy zaniżonej zapłacą mniejszą składkę. Nie jest to jednak opłacalne. W jaki sposób zatem postąpić?

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź: Wycena samochodów

Należy zwrócić uwagę na to, aby suma ubezpieczenia wpisana w umowie odpowiadała faktycznej wartości pojazdu. To ona określa górną granicę odpowiedzialności towarzystwa. Gdy zostanie zaniżona, odszkodowanie będzie proporcjonalnie mniejsze. Jeżeli natomiast zawyżona – wysokość rekompensaty zostanie określona i tak na podstawie tego, jaką wartość miało auto np. w momencie wypadku. Wyjątek stanowi polisa AC ze stałą sumą ubezpieczenia.

Nadubezpieczenie nie przyniesie więc żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – zapłacisz jedynie większą składkę. Gdy zauważysz, że ubezpieczyciel zawyżył wartość rynkową Twojego auta, pamiętaj, że możesz ubiegać się o zmniejszenie wyznaczonej kwoty.

Podziel się