Fundamentem dzisiejszej logistyki i gospodarki magazynowej są w dużej mierze wózki widłowe. To dzięki nim możliwe jest transportowanie towarów o znacznej wadze lub wymiarach z minimalnym wysiłkiem lub w całości bez niego.

Historia wózków jezdniowych to ponad 100-letnia historia w czasie której powstało wiele udogodnień w działaniu tak zwanych widlaków, a także wiele rodzajów wózków dedykowanych do konkretnych warunków pracy. W tym artykule przyjrzymy się najczęściej stosowanym oraz nietypowym wersjom wózków widłowych, dzięki którym efektywność pracy w magazynach osiąga maksymalny poziom oraz bezpieczeństwo.

Rodzaje wózków widłowych

Środowisko pracy oraz powierzchnia to najczęstsze cechy, którymi będziemy kierować się przy wyborze wózka widłowego do magazynu. Wobec tego, nie ważne czy potrzebujemy wózka widłowego do małego sklepu czy na duży magazyn- olbrzymia dostępność w zakresie typów wózków pozwoli nam dokonać odpowiedniego wyboru do naszych potrzeb.

  • Akumulatorowy ręczny wózek podnośnikowyTo wózek najczęściej stosowany na niewielkich powierzchniach, w których liczy się mobilność i zwinność. Z tego typu pojazdów często korzystają pracownicy supermarketów, zarówno do operowania towarem na magazynie jak i dystrybucji produktów na hale sprzedażową. Wózki te mogą różnić się od siebie np. wysokością podnoszenia (unoszące do 30 cm lub piętrujące z określonym zasięgiem masztu).
  • Wózek widłowy czołowyNajczęściej spotykany rodzaj wózka, który jednocześnie stanowi pojazd egzaminacyjny Urzędu Dozoru Technicznego. Od „czołówki” zaczyna swoją przygodę większość magazynierów. To pojazdy bardzo zwrotne, mogące podnosić towary o dużej wadze, jednak należy pamiętać iż przeznaczenie wózków czołowych może być różne, wobec czego maksymalny udźwig zawsze będzie wskazany w widocznym miejscu wózka i do niego należy się bezwzględnie stosować.
  • Wózki wąskokorytarzowe, zwane czasem „systemowymi”To wózki, które posiadają ograniczony obszar pracy. Wózki wąskokorytarzowe pracują wyłącznie między regałami, a ich ruch stabilizowany jest przez szyny umieszczone po obu stronach regałów. Stosowane są do kompletacji zamówień w magazynach wysokiego składu, a do ich obsługi wymagane jest zdobycie odrębnych uprawnień niż dla wózków czołowych i innych zaliczanych do tej kategorii UDT (II WJO).

 

Więcej kategorii wózków znajdziesz na https://wdx.pl/wozki-widlowe/

Przeznaczenie i bezpieczeństwo wózków widłowych

Wózki widłowe posiadają szeroki rodzaj zastosowań w przemyśle oraz logistyce. Najprostsze typy wózków widłowych używane są w sklepach i magazynach do kompletacji zamówień lub nieskomplikowanych ruchów materiałowych. Innym przeznaczeniem wózków jest transport dłużyc, do którego służą wózki wielokierunkowe z możliwością załadunku bocznego.

Wózek widłowy służy również w dokach załadunkowych i wówczas stosuje się niewielkie wózki z platformą stojącą dla operatora.

Bezpieczeństwo w wózkach widłowych zapewnia przede wszystkim przeciwwaga, która uniemożliwia przechylenie pojazdu w kierunku, które poddane jest obciążeniu towarem. Drugim istotnym elementem jest kratka bezpieczeństwa zabezpieczająca operatora z każdej strony przed nagłym, gwałtownym uderzeniem w elementy zewnętrzne.

Dodatkowo, w nowych wersjach wózków dostępna jest waga, która w przypadku wykrycia przekroczenia wagi ładunku dla danego wózka, unieruchamia wózek, uniemożliwia dalsze podniesienie, a w niektórych pojazdach- wprowadza za pomocą sieci dane do systemu komputerowego, który informuje przełożonego o wystąpieniu przekroczeń.

Kto może obsługiwać wózki widłowe?

Jeszcze do niedawna uprawnionymi do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych byli Ci, którzy posiadali odbyty kurs w danym ośrodku szkoleniowym, który dokumentowany był stosownym certyfikatem z pieczątką.

Od dnia 9 stycznia 2018 roku weszła w życie ustawa, nakazująca osobom bez uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego uzupełnienie uprawnień właśnie o wspomniany certyfikat UDT. Podsumowując, wyłącznie legitymacja UDT jest dokumentem uprawniającym do kierowania wózków widłowych każdej kategorii.

Podziel się