Zdecydowałeś się na przeprowadzkę do Danii, a na miejscu podjąłeś się legalnego zatrudnienia? W takim razie co miesiąc od Twojego wynagrodzenia odprowadzano zaliczkę na poczet podatku dochodowego, który teraz możesz odzyskać! Nie trać czasu i już dziś poznaj szczegóły rozliczenia z Danii, ponieważ pierwszy termin składania deklaracji upływa już 1 maja. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby złożyć właściwe dokumenty w duńskim urzędzie skarbowym i ubiegać się o zwrot podatku.

Rozliczenie z Danii – kto musi złożyć deklarację w urzędzie skarbowym?

Jak się okazuje, rozliczenie w Danii jest obowiązkiem każdego pracownika, posiadającego historię legalnego zatrudnienia, bez względu na to, czy przekroczył kwotę wolną od podatku, czy nie. Jego niedopełnienie może skutkować nałożeniem wysokich kar finansowych, sięgających nawet 2500 koron. Na szczęście w przypadku wygaśnięcia umowy o pracę duńscy mieszkańcy mają aż 40 miesięcy (3 lata 4 miesiące), aby złożyć deklarację w miejscowym urzędzie skarbowym. Pełen zwrot podatku przyznawany jest w sytuacji, gdy Twój dochód nie przekroczył 42.900 koron.

Rozliczenia z Danii możesz również dokonać wraz ze współmałżonkiem, jednak niezbędne do tego są odpowiednie dokumenty. Aby móc ubiegać się wspólnie o zwrot podatku, należy dostarczyć do urzędu akt małżeństwa, zaświadczenie potwierdzające ten sam adres zameldowania oraz zaświadczenie o dochodach, czyli formularz UE/EOG. Pamiętaj jednak, że zarówno akt małżeństwa, jak i potwierdzenie wspólnego zameldowania muszą być przetłumaczone na język angielski lub duński przez tłumacza przysięgłego.

Deklaracja podatkowa musi zostać dostarczona do SKAT, czyli duńskiego urzędu skarbowego, do 1 maja lub 1 lipca. Termin rozliczenia określony jest w otrzymanym przez Ciebie formularzu o nazwie Arsopgorelse. W przypadku chęci dokonania korekty lub złożenia odwołania należy zrobić to w ciągu 3 lat i 4 miesięcy. Czas oczekiwania na decyzję wynosi co najmniej kilka miesięcy.

Rozliczenie z Danii – niezbędne dokumenty

Podobnie jak i w innych krajach europejskich, tak i rozliczenie z Danii musi zostać dokonane na podstawie określonych dokumentów. Wśród nich nie może zabraknąć kopii kontraktu z duńskim pracodawcą, pasków wypłat, wstępnego rozliczenia podatkowego, czyli Arsopgorelse, oraz kodów Tastselv lub NemID z hasłem.

Rozliczenie z Danii a ulgi podatkowe

Dokonanie rozliczenia z Danii umożliwia ubieganie się o szereg ulg. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • ulgę dla osób niepełnosprawnych,
  • alimenty na dzieci,
  • alimenty na byłego małżonka,
  • zwrot kosztów dojazdów z Polski do Danii oraz z Danii do Polski,
  • zwrot kosztów zakwaterowania oraz wyżywienia na terenie Danii,
  • zwrot odsetek zaciągniętych kredytów mieszkaniowych lub konsumenckich,
  • zwrot składek wpłaconych na poczet duńskiego systemu emerytalnego.

Choć duński urząd skarbowy nie wymaga od podatników przedstawienia dokumentacji, będącej potwierdzeniem poniesionych kosztów, w trakcie składania deklaracji, to należy przechowywać ją przez co najmniej 7 lat. To właśnie tyle miejscowy urząd skarbowy ma na sprawdzenie słuszności przyznania ulg.

Czy warto powierzyć specjalistom dokonanie rozliczenia z Danii?

Jak najbardziej. Powierzenie profesjonalnej firmie dokonania rozliczenia z Danii w Twoim imieniu pozwala na poprawne wypełnienie formularzy oraz zebranie niezbędnej dokumentacji, dzięki której uzyskasz jak najwyższe ulgi podatkowe. Skorzystanie z pomocy specjalistów to także doskonała okazja, aby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości na temat duńskiego systemu podatkowego.

Podziel się