Nowoczesne technologie dominują wszystko. Nawet urządzenia takie jak wagi, są obecnie naszpikowane różnego rodzaju podzespołami, zapewniającymi nie tylko prawidłowość działania, ale też ogrom dodatkowych funkcji. Za przykład udowadniający prawdziwość powyższych słów, przyjmijmy wagi wiszące i sprawdźmy cóż takiego one potrafią.

 

Obsługa

Zasady obsługi wagi hakowej są zasadniczo bardzo proste. Jej użytkowanie polega na zawieszeniu ważonego obiektu na haku oraz odczytaniu wyniku ukazanego na wyświetlaczu. To oczywiście najbardziej elementarne podejście do tematu, gdyż użytkownik ma też możliwość skorzystania z wielu dodatkowych dobrodziejstw, znajdujących się w ofercie wybranego modelu urządzenia.

Tradycja z elektronicznym wnętrzem

Jedną z funkcji dostępnych w przypadku wag wiszących jest tarowanie. Za pomocą jednego przycisku mamy możliwość doprowadzenia urządzenia do stanu równowagi, często niezbędnego przed właściwym pomiarem.

Kolejne funkcje, z którymi możemy się spotkać analizując użyteczność wag hakowych, to zatrzymanie oraz zapis wskazanej wartości. W praktyce pierwsza z możliwości otwiera przed użytkownikiem perspektywę zachowania na ekranie wyświetlacza, wyniku pomiaru. Druga zaś, zapisuje wynik do pamięci urządzenia, pozwalając odczytać go w dowolnym momencie.

To oczywiście nie wszystko, gdyż wagi wiszące bardzo często wzbogacone są też funkcją zmiany jednostek z kg na lb i odwrotnie. Zależnie więc od kryteriów wykonania pomiaru możemy, łatwo i szybko uzyskać wyniki, podane w odmiennych przelicznikach.

Na panelu sterowania urządzeniem, dostępna bywa również funkcja zmiany podziałki. Opcja ta okazuje się bardzo użyteczna w przypadku gdy wynik, który chcielibyśmy uzyskać powinien być bardziej dokładny.

Niektóre wagi wiszące mają w swoim menu opcję, pozwalającą na sumowanie masy ważonych kolejno przedmiotów. To oczywiście bardzo przydatna funkcja, gdyż w przypadku przeprowadzania pomiarów na większej ilości przedmiotów, mających np. stanowić jeden ładunek, nie trzeba tracić cennego czasu na proces matematycznych niuansów. Maszyna wykona to za użytkownika.

Czy waży z nami pilot?

Obecność elektronicznych podzespołów, w przypadku niektórych modeli wag hakowych, objawia się też obecnością pilota, służącego do zdalnego sterowania urządzeniem. Przy pomocy tego akcesorium, możliwym stanie się użytkowanie wagi z pewnej odległości, przy zachowaniu dostępu do wszystkich funkcji.

Wyświetlacz  

Skoro mowa o elektronice, to nie można zapomnieć o fakcie, że jednym z kluczowych elementów wag wiszących jest wyświetlacz. Najczęściej urządzenia te dysponują ekranami typu LCD lub LED. Pozwala to na wyświetlanie czytelnego wyniku pomiaru, widocznego pod niemal każdym kątem, nawet w bardzo słoneczny dzień.

Wnioski końcowe

Wbudowana pamięć, czytelne wyświetlacze LCD oraz LED, możliwość zdalnego sterowania to tylko niektóre z funkcjonalności istniejących dzięki elektronice i nowym technologiom. Powyższe fakty dowodzą, że współczesne wagi przemysłowe to urządzenia, którym co raz bliżej jest do komputerów. W jaki sposób będą ewoluować dalej – czas pokaże.

Wszelkie szczegółowe informacje na temat elektronicznych wag wiszących oraz dostępnych w nich funkcji, można znaleźć na stronie http://emaks.pl/wagi/wagi-hakowe.html.

Podziel się