Obecnie wykonanie przelewu zagranicznego nie jest żadnym problemem. Nie trzeba już wybierać się do banku i wypełniać szeregu dokumentów, ponieważ można zrobić to szybko i wygodnie przez internet. Co więcej, do dyspozycji mamy systemy przelewów internetowych pozwalające na przekazanie pieniędzy w ciągu kilku minut.

Międzynarodowy obieg pieniędzy polega na przekazywaniu ich różnym instytucjom. W niektórych krajach procesy te są bardziej zautomatyzowane, w innych z kolei nie ma takich udogodnień. Właśnie dlatego przelewy zagraniczne pomiędzy różnymi krajami mogą dochodzić tak długo.

Pieniądze w międzynarodowym obiektu przekazywane są z rąk do rąk dzięki wsparciu systemu wymiany danych SWIFT. Korzystanie z przelewów tego rodzaju wiąże się z dość wysokimi kosztami, które mogą być pokryte przez odbiorcę (oznaczenie BEN), nadawcę (oznaczenie OUR) czy też podzielone po połowie (oznaczenie SHA).

Na obszarze Unii Europejskiej obowiązuje z kolei Jednolity Europejski Obszar Płatności, który określany jest w skrócie mianem SEPA. Dzięki niemu przesyłanie pieniędzy pomiędzy krajami wewnątrz Unii jest jeszcze łatwiejsze, tak proste, jak wykonanie zwykłego przelewu krajowego. Operacja zwykle kosztuje tylko kilka złotych i przelew przychodzi zwykle w ciągu jednego dnia roboczego.

Przy przelewach SEPA trzeba pamiętać o tym, że:

-transfer można wykonać tylko w walucie euro, można wcześniej wymienić ją w kantorze internetowym, na przykład Trejdoo.com, lub też będzie ona wymieniona przez bank, co związane jest z wyższym kosztem
-konieczne jest wykorzystanie numeru rachunku w formacie IBAN – wtedy na początku ciągu cyfr znajdują się dodatkowo litery, które wskazują na państwo
-należy znać kod BIC banku – jest to adres w sieci SWIFT

Wtedy, gdy chce się przesłać pieniądze w walucie obcej, najlepiej skorzystać z usług kantorów internetowych, jak wspomniany Trejdoo.com. Można wówczas przekazać je także przez systemy płatności, na przykład PayPal, który jest jednym z najbardziej znanych systemów tego rodzaju dostępnych na praktycznie całym świecie.

Podziel się