Jeśli od jakiegoś czasu chodzi Ci po głowie rozpoczęcie własnego biznesu i masz pomysł na otwarcie sklepu internetowego, to powinieneś zastanowić się nad tym, jak ugryźć temat, by od razu ruszyć z kopyta, zostawiając konkurencję daleko w tyle. A więc open source czy SaaS? Mamy nadzieję, że po poniższej lekturze nie będziesz mieć wątpliwości.

Charakterystyka open source

Skrypt open source, jak sama nazwa wskazuje, cechuje się otwartym kodem źródłowym. Daje to nieograniczone pole do popisu – być może właśnie dlatego na rynku jest tak dużo skryptów tego typu.

Zanim wybierze się którykolwiek z nich, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że – chociaż wszystkie wiążą się z tą samą kwestią – znacznie się od siebie różnią i są dostosowane odmiennych potrzeb wielu użytkowników.

Jako skrypt odpowiedni dla osoby, która dopiero raczkuje na rynku sklepów internetowych, polecamy przede wszystkim PrestaShop. Jest łatwy w obsłudze, przy czym nie brakuje mu szeregu funkcji i wtyczek porządkujących zamieszczone w sklepie produkty. Równie intuicyjną alternatywą dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w prowadzeniu sklepu internetowego, jest OpenCart.

Znacznie innym przykładem skryptu dla sklepu internetowego jest Magento. Ta platforma jest znacznie bardziej rozbudowana i przez to kierowana jest raczej do osób, które już miały do czynienia z prowadzeniem sklepu internetowego i do tych, które mogą sobie pozwolić na profesjonalną pomoc ze strony kogoś, kto zna się na rzeczy. Większa ilość wtyczek daje większe możliwości. Na Magento warto więc opierać duże sklepy internetowe.

Co kryje się za terminem SaaS?

SaaS to tak naprawdę nie termin, a skrót – wywodzi się z języka angielskiego. W rozwinięciu brzmi Software as a Service i określa możliwość wykorzystywania funkcji oprogramowania, znajdującego się na serwerze dostawcy. Chęć skorzystania z wybranej funkcji należy dostawcy każdorazowo zgłaszać, a oprócz tego – płacić. Jest to jednak gra warta świeczki dla kogoś, kto nie chce borykać się z problemami wynikającymi z prowadzeniem strony, a woli zrzucić tę odpowiedzialność na kogoś innego.

Trudne wybory

Chociaż niektórym wciąż wydaje się, że tworzenie i prowadzenie sklepu internetowego jest proste (bo przecież tyle osób to robi), to nie ma nic bardziej mylnego. Owszem, można założyć sklep internetowy w pełni samodzielnie, nie zwracając uwagi na wytyczne, które mają potencjał uczynić go popularnym i chętnie odwiedzanym. Ale po co zakładać taki sklep? Na taką inicjatywę bez przygotowania marnuje się czas, energię i nierzadko pieniądze, a jak to się mówi – lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Dobrze przemyślany sklep internetowy powinien działać według założeń już od początku, bo często trudno jest zmienić jego parametry tak, aby strona naprawdę miała wzięcie. Nie wspominając już o tym, że pierwszego wrażenia – zwłaszcza tego złego – nie można zatrzeć. A Internet nie zapomina! Jeśli ciągle się wahasz i nie wiesz, jak ugryźć kwestię swojego nowego biznesu, zostaw to profesjonalistom i stwórz sklep internetowy ze Smartbees.

Podziel się