Rozprawa sądowa czy nawet zwykła wizyta w sądzie w celu przekazania dokumentów może być bardzo stresująca. Jeżeli nie wiesz, jak zachować się w takiej sytuacji, warto poznać główne zasady sądowego savoir-vivre – pomoże ci w tym nasz poradnik.

Z sądów korzystamy w wielu sytuacjach, między innymi wtedy, gdy chodzi o rozwody, podział majątku, spadki czy też podczas rozpraw karnych czy dotyczących prawa pracy. Praktycznie każdy z nas w ciągu swojego życia jest zmuszony do tego, aby udać się do sądu. Warto wiedzieć, jak się wtedy zachować.

Staw się punktualnie
Wezwania do wzięcia udziału w rozprawie sądowej otrzymuje się listem poleconym. Znajdują się w nim wszystkie informacje dotyczące tego, gdzie i kiedy należy się stawić. W piśmie zaznaczona jest także twoja rola, na przykład świadek, pozwany, oskarżony czy powód. Jedynym usprawiedliwieniem nieobecności jest zaświadczenie lekarskie wystawione przez uprawnionego lekarza sądowego.
Nie zapomnij dokumentów
Przed wybraniem się do sądu nie zapomnij o zabraniu wszystkich ważnych dokumentów, w tym swojego dowodu tożsamości. Warto też zabrać wezwanie, w którym znajduje się zaznaczony numer sali prowadzonej rozprawy. Informacje o tym, czy dana rozprawa będzie miała miejsce w konkretnej sali, znajdują się też na tak zwanej wokandzie, czyli na kartce wywieszonej na drzwiach sali.
Przestrzegaj sądowych zasad
Na salę sądową należy wejść tylko wtedy, gdy jest się proszonym. Podczas rozprawy nie można rozmawiać i zabierać głosu bez pozwolenia sądu, za co można zostać ukaranym karą porządkową. Głos należy zabierać tylko wtedy, gdy sędzia o to prosi. Do sędziego należy zwracać się, używając zwrotu „Wysoki Sądzie”.
Warto również pamiętać o tym, że jeżeli otrzymało się wezwanie do sądu jako świadek, ma się określone prawa. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie KB-adwokaci.pl, która należy do Kancelarii Kłosiński Bulesowski. Kancelaria oferuje swoim klientom kompleksowe usługi w zakresie prawa. Pełna oferta dostępna jest także na stronie KB-adwokaci.pl.

Podziel się