Pożyczanie pieniędzy nie jest takie proste, jakby się mogło nam wydawać. Banki nie zawsze udzielają kredytów ze względu na słabą lub złą historię kredytobiorcy, a instytucje pozabankowe tzw. parabanki dość często proponują bardzo złe warunki spłaty – krótki termin, bardzo wysokie oprocentowanie. Co więc zrobić, by pożyczyć pieniądze bez BIK (Biuro Informacji Kredytowej), a jednocześnie nie zbankrutować? Sprawa wydaje się dość prosta. Można je pożyczyć od osoby prywatnej.

W pierwszej chwili na myśl nasuwa się rodzina, czyli najbliżsi, którzy mogą wspomóc potrzebną gotówką. I to jest jedno z najlepszych i najbardziej bezpiecznych rozwiązań, jeśli chcemy mieć pieniądze na lepszych warunkach. Jednak nie zawsze rodzina może pomóc finansowo.

Co zrobić wtedy? Można skorzystać z takich miejsc, jak giełda pożyczek prywatnych. Tutaj można znaleźć osobę, która udzieli pożyczki na określonych warunkach. Są to osoby prywatne oraz sprawdzone instytucje pozabankowe. Zawsze, pożyczając nawet najmniejszą kwotę, należy zabezpieczyć się odpowiednio skonstruowaną umową, która zabezpieczy obydwie strony – pożyczkobiorcę i pożyczkodawcę przed sytuacją związaną z nieuczciwością jednej ze stron.

Pożyczki prywatne nie są obarczone historią kredytową z BIK, ale są także terminowe i jak również opatrzone odpowiednim oprocentowaniem. Jednak taką umowę dwie strony zawierają indywidualnie – bez pośredników, co zdecydowanie jest tańszą opcją niż np. wzięcie pożyczki bankowej. Warto więc zastanowić się nad tą opcją pożyczania pieniędzy.Należy się jednak przygotować na sytuację, że pożyczkodawca będzie chciał zabezpieczyć zwrot pożyczanych pieniędzy – pożycza je przecież obcej osobie.

Konkretne zasady, na których opierają się pożyczki prywatne, są bardzo różne. Część osób będzie wymagała na przykład przedstawienia zaświadczenia o dochodach. Inną opcją będzie zabezpieczenie w postaci hipoteki. Przy takiej formie pożyczania pieniędzy obowiązują również sposoby zabezpieczenia się przed nieuczciwymi osobami, a jednocześnie jest to specyficzna weryfikacja możliwości finansowych pożyczkobiorcy.

Pożyczka prywatna staje się coraz bardziej popularna, pojawiają się nowe portale internetowe z ogłoszeniami, fora, giełdy.

Podziel się