Nieraz zastanawiamy się jak poradzić sobie z kłopotami finansowymi firmy albo czy starczy nam pieniędzy na jej utrzymanie w ciężkich chwilach. Wtedy z pomocą przychodzą nam różne banki, oferujące kredyty firmowe. Często jednak chcą one wyjaśnienia na co, związanego z działalnością, którą prowadzimy, zamierzamy przeznaczyć pieniądze. W takim wypadku najlepiej jest wziąć kredyt gotówkowy na firmę.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Jest to rodzaj zobowiązania, które zaciągamy na dowolny cel. Nie musimy się zatem tłumaczyć instytucji finansowej na co idą środki pozyskane z kredytu. Mogą zostać przeznaczone na zakup nowego auta firmowego, remont siedziby albo na zakup materiałów potrzebnych do pracy. Żaden bank nie będzie nas o to pytał.

Jak można otrzymać taki kredyt?

Aby ubiegać się o kredyt nie wystarczy tylko pójść do banku z wnioskiem. Trzeba również wiedzieć, kiedy to zrobić, jakie warunki należy spełniać oraz zorientować się w wymaganych przez bank dokumentach. Poniżej przedstawiono kilka podstawowych kryteriów, bez których o kredycie gotówkowym nie ma mowy (porównaj kredyty gotówkowe dla firm tutaj).

Czas działania firmy na rynku

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na czas prowadzenia działalności. Nie zawsze od razu możemy wnioskować o kredyt, wiele banków wymaga, aby od założenia firmy minął pewien okres czasu. Najczęściej jest to sześć bądź dwanaście miesięcy. Oczywiście zdarza się, że instytucja przyjmuje wnioski od przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem, ale najczęściej są to kredyty na start. W skrajnych przypadkach można jednak trafić nawet na banki, które udzielają pożyczek działalnościom dopiero po trzech latach od założenia. W takiej sytuacji najczęściej bank nie trzyma się tego bardzo sztywno i potrafi odrobinę uelastycznić ofertę pod czas działania firmy, o ile jest ona kontynuacją dla poprzednich pracodawców.

Obowiązkowość przedsiębiorcy

Kolejnym warunkiem otrzymania kredytu gotówkowego przez firmę jest to czy rozlicza się ona na bieżąco. To znaczy czy terminowo płacone są podatki, ubezpieczenia oraz inne firmowe zobowiązania. Ważne jest również aby przedsiębiorstwo nie miało żadnych zajęć egzekucyjnych na rachunkach.

Sposób rozliczania z fiskusem

Problem mogą mieć działalność gospodarcze rozliczające się w formie skali podatkowej bądź stawki liniowej. Dlaczego? Mimo tego, że wpływa to na obniżenie podatku to równocześnie obniża się także dochód przedsiębiorcy. Zatem jeśli firma generuje całkiem spore koszty to może być to dla niej problemem przy ubieganiu się o zobowiązanie finansowe, z racji dość niskiej zdolności kredytowej. Bank bowiem liczy ją na podstawie przychodu firmy, który pomniejsza się o jej koszty.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ryczałtu bądź karty podatkowej, choć wcale nie łatwiej. Ryczałt płacony jest według ustalonej stawki, bez względu na koszty przychodu. Banki zakładają zatem, że dochody takich firm nie przekraczają 20% jego przychodów i na tej podstawie obliczona zostaje zdolność kredytowa. W przypadku karty kredytowej jest ona natomiast zależna od wysokości podatku, który płaci firma, pomnożonego przez liczbę nazywaną mnożnikiem. Liczba ta ustalana jest indywidualnie przez każdy bank.

Dokumenty

Bankowi należy udostępnić także dokumenty, które dadzą mu pogląd na kondycję finansową firmy, to znaczy jej wyniki finansowe oraz pozostałe zadłużenia zarówno firmowe jak i przedsiębiorcy jako osoby prywatnej. Zdolność kredytowa wzrośnie także, jeśli zrezygnujemy z kart debetowych.

Prowadząc działalność gospodarczą możemy ubiegać się o kredyt gotówkowy. Najważniejsze jest wtedy złożenie wniosku oraz stosownych dokumentów w odpowiednim momencie. Ważne jest jednak aby pamiętać, że przed zrobieniem jakiegokolwiek wiążącego kroku warto zorientować się w ofertach i wymaganiach. Decyzja o kredycie jest poważna, ważne jest zatem aby ją dobrze przemyśleć.

Podziel się