Coraz częściej sięgamy po różnego rodzaju kredyty czy wsparcia finansowe, które oferują nam banki. Oczywiście nie każdy będzie zmuszony skorzystać z tego akurat produktu finansowego, jednak zdecydowana większość z nas, prędzej czy później będzie chciała zdecydować się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jest to ogromne zobowiązanie, które jednak często jest niezbędne by zakupić własne mieszkanie czy dom.

Jako że są to ogromne sumy pieniędzy, banki będą dokładnie sprawdzać naszą wiarygodność finansową, a ta bezpośrednio wiążę się z tzw. zdolnością kredytową. Czym ona jest, a co ważniejsze jaki wpływ mają na nią wspomniane w tytule kredyty gotówkowe?

Wszystko co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej

W najprostszym tłumaczeniu zdolność kredytowa określa zdolności podmiotu ubiegającego się o kredyt, do spłaty takie zadłużenia w umówionych terminach (w systemie ratalnym).

W myśl polskiego prawa bankowego, posiadanie zdolności kredytowej jest warunkiem niezbędnym do uzyskania kredytu – im wyższa będzie kwota takiego wsparcia, tym większe wymagania będą stawiane przed klientem. Litera prawa (bankowego) bezpośrednio definiuje zdolność kredytową w następujący sposób „Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określanych w umowie”.

Określenie swojej zdolności kredytowej jest o tyle problematyczne, że większość banków ma własne wymagania i wytyczne co do jej sprawdzania. Oczywiście istnieją czynniki składowe, które sprawdzane są w niemal każdej placówce, jednak wymagania mogą znacząco różnić się w zależności od banku. Wspomniane czynniki, które wpływają na zdolność kredytową to:

 • wysokość dochodów,
 • źródła oraz systematyczność uzyskiwania wynagrodzenia,
 • aktualne obciążenia i zobowiązania kredytowe,
 • rodzaj oraz wysokość kredytu,
 • okres kredytowania,
 • rodzaje rat (równe lub malejące),
 • dotychczasowa historia kredytowa,
 • okres kredytowania,
 • wiek kredytobiorcy,
 • liczba osób w gospodarstwie i koszty jego utrzymania,
 • wysokość wkładu własnego,
 • inne zabezpieczenia kredytu (nieruchomości, polis oszczędnościowe czy papiery wartościowe należące do kredytobiorcy.

Jaki wpływ ma na to kredyt gotówkowy?

Jak się okazuje całkiem spory, problem w tym, że kredyty gotówkowe mogą wpłynąć na naszą zdolność kredytową w dwojaki sposób. Jak już wspominaliśmy, jedną ze składowych, która pomaga w ocenieniu zdolności kredytowej jest historia zobowiązań finansowych – jeżeli nasze poprzednie kredyty spłacaliśmy w sposób regularny, może nawet przed czasem, wpłynie to pozytywnie na ocenę naszej wiarygodności. Problem pojawi się, jeżeli mieliśmy problem ze spłatą uprzednich kredytów gotówkowych.

Jeżeli planujemy większe zobowiązanie (jak np. kredyt hipoteczny) warto będzie uprzednio spłacić wszystkie zadłużenia. Więcej rat, to w oczach banku większe prawdopodobieństwo, że nie poradzimy sobie z ich spłatami.

Jednak kredyty gotówkowe są ciekawą formą kredytowania, która jest łatwo i ogólnie dostępna, w tego typu pomoc finansowa może być nam niezbędna w wielu sytuacjach np. przy awarii sprzętu niezbędnego do codziennego funkcjonowania. Jeżeli więc szukasz dla siebie kredytu gotówkowego zobacz kredyty gotówkowe w Direct Money.

 

Podziel się