Większość czynności wymagających myślenia wykonujemy, siedząc. Taka pozycja pozwala nam trwać skupieniu przez dłuższy czas, a ciało nie męczy się tak szybko jak w przypadku pozycji stojącej. Jednak i siedzenie z czasem nadwyręża ludzki organizm. Czy można temu zaradzić?

Zagrożony kręgosłup

Nie od dziś wiadomo, że długotrwała praca siedząca może mieć negatywny wpływ na kręgosłup. Po wielu latach wykonywania obowiązków w wymuszonej, wyprostowanej pozycji dojść może do osłabienia mięśni głębokich trzymających kręgosłup w pionie, a także do wysuwania się krążków międzykręgowych albo zwężenia się szczeliny między dwoma trzonami kręgów. Równie groźna i bolesna może okazać się dyskopatia. Osoby wykonujące taką właśnie pracę w biurach, urzędach czy agencjach zachęcane są do robienia regularnych przerw w ciągu dnia i zażywania odrobiny ruchu. Jednak gimnastyka to nie wszystko. Ważne jest także, w jakie fotele obrotowe wyposażone zostały pomieszczenia biurowe, w których pracownicy wykonują zlecone im czynności. Chociaż nie zawsze można mieć wpływ na rodzaj siedzenia, które znajdzie się przy danym stanowisku pracy, to jednak warto wiedzieć, jakie cechy powinno ono mieć.

Cechy dobrego fotela

Jeśli ktoś musi kilka godzin dziennie spędzać niemal nieruchomo w pozycji siedzącej, zaczyna mieć dla niego znaczenie, na jakim krześle spoczywa jego ciało. Ważne jest odpowiednio wyprofilowane oparcie foteli obrotowych posiadające wybrzuszenie na wysokości lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz podłokietniki podtrzymujące nasze ręce, a przez minimalizujące obciążenie nadgarstków i stawów ramiennych. Istotna jest możliwość regulowania wysokości fotela tak, by pracownikowi było wygodnie, jego nogi były zgięte pod katem prostym, a stopy swobodnie spoczywały na podłodze. Opcja regulowania kąta odchylenia oparcia w fotelach obrotowych dodatkowo umożliwi mu zajmowanie właściwej pozycji za biurkiem, by jego plecy nie musiały być stale nienaturalnie wyprostowane.

Wygodnie i swobodnie

Czasem w pracy biurowej wskazane jest konsultowanie się między pracownikami. Żeby to zrobić, trzeba w miarę cicho i sprawnie podnieść się z siedzenia, a w przypadku biurowych krzeseł przesuwanie ich po wykładzinie bywa kłopotliwe i niewygodne. Fotele obrotowe wyposażane są w kilkuramienną podstawę opierającą się na małych kółkach, dzięki czemu idealne dopasowanie pozycji ciała względem biurka staje się jeszcze prostsze. A przy tym takie rozwiązanie umożliwia płynne odsuniecie fotela od stanowiska pracy, co jest o wiele wygodniejsze niż szuranie krzesłem po podłodze i zajmuje mniej czasu.

Ergonomiczne fotele obrotowe mogą być uznane za część profilaktyki schorzeń kręgosłupa, w tym także dyskopatia. Inwestycja w zakup dobrej jakości siedzisk dla pracowników pomaga wspierać ich w trosce o zdrowie; jest także gwarancją ich efektywnej i wydajnej pracy.

Podziel się