Bitcoin zyskał masową popularność w 2017 roku, na fali gigantycznych wzrostów kursu. Jednak cyfrowa waluta pojawiła się już w 2009 roku, kiedy to wydobyto pierwszą wirtualną monetę. Od tamtego czasu, przyjmując szerszą perspektywę, można stwierdzić, iż kurs bitcoina w zasadzie nieustannie rośnie. Czy zatem nadal jest dobry moment, aby zainwestować w najsłynniejszą kryptowalutę? Czy w świetle zamieszania prawnego, bitcoin w Polsce ma jeszcze przyszłość?

Technologia blockchain

Podobnie jak większość kryptowalut, bitcoin działa w oparciu o technologię blockchain. Wielu specjalistów twierdzi, że rozwój blockchain może okazać się równie rewolucyjny, jak powstanie internetu. Czym właściwie jest ta technologia? W skrócie jest to baza danych – zdecentralizowana i rozproszona – a jednocześnie wyjątkowo bezpieczna, anonimowa i niezależna, głównie dzięki jawności i publicznemu dostępowi.

Z pewnością na notowania bitcoina pozytywnie wpływa rosnąca popularność technologii blockchain, z której coraz częściej korzystają rozmaite przedsiębiorstwa, banki, a nawet instytucje państwowe. Wykorzystują je m.in. do tworzenia systemów księgowo-rachunkowych, zabezpieczania transakcji, czy konstruowania aplikacji. Również w Polsce blockchain jest już wykorzystywany w tych celach, m.in. przez bank PKO BP.

Gigantyczny wzrost kursu bitcoina

Bez wątpienia najważniejszym rokiem dla bitcoina był 2017, kiedy to dosłownie wszyscy zaczęli mówić o kryptowalutach. W szczytowym momencie kapitalizacja najpopularniejszej waluty cyfrowej była większa niż takich firm, jak Pepsi i Airbus, a także przerastała… PKB Rumunii. Notowania niemal bez przerwy szybowały w górę, ażeby ostateczna roczna stopa zwrotna wyniosła niewyobrażalne 1300%.

Warto jednak zauważyć, że w przeszłości kurs bitcoina rósł już szybciej. Miało to miejsce w 2013 roku, kiedy to w ciągu 12 miesięcy wzrósł o 5500%. Ażeby zobrazować, jak wyraźnie cyfrowa waluta zyskuje na wartości, warto przywołać wyniki pierwszego notowania bitcoina. Miało ono miejsce w 2010 roku, na giełdzie Mt.Gox, a kurs wynosił 0,063USD/BTC. W grudniu 2017 roku, gdy osiągnięty został najlepszy wynik w historii, za jednego bitcoina trzeba było zapłacić ponad 20 000 USD.

Czy wzrosty będą kontynuowane?

Nigdy nie brakowało sceptyków, przekonujących, że bitcoin nie jest wiele wart. Wielu z nich zmieniało zdanie po kolejnych falach ogromnych wzrostów wartości cyfrowej waluty. Jednak za każdym razem, gdy notowania bitcoina zaczynają spadać po wcześniejszej hossie, pojawia się pytanie, czy po raz kolejny kurs się odbije. Jak na razie historia pokazuje, że zawsze tak się działo, a po korektach, prędzej czy później następowały jeszcze większe niż wcześniej wzrosty.

Legalność bitcoina w Polsce i na świecie

Nie ma wątpliwości, że kryptowaluty stają się coraz popularniejsze niemal na całym świecie. W Korei Południowej i Japonii bitcoin jest pełnowartościową walutą, którą można płacić w większości placówek handlowych. Natomiast w niektórych kantonach w Szwajcarii za bitcoina można opłacać podatki. Podobne rozwiązanie jest planowane także w niektórych Stanach USA, np. w Arizonie i Kalifornii. Warto również przyjrzeć się, jak wygląda sytuacja bitcoina w Polsce.

Wiele niepokoju wśród inwestorów wzbudziła dyskusja dotycząca podatków od handlu kryptowalutami. Ponadto, można nieraz usłyszeć pogłoski o rzekomej nielegalności bitcoina. Warto rozwiać te wątpliwości i wyjaśnić, jaki jest status bitcoina w Polsce. Pomimo iż bitcoin nie jest uznaną, oficjalną walutą, wydobywanie, jak i handel są w Polsce całkowicie legalne. Każdy inwestor jest zobligowany do odprowadzenia podatku dochodowego, a firmy powinny dodatkowo opłacać VAT.

Podziel się